Arvokisamitalistit

Suomalaiset arvokisamitalistit pikaluistelussa

Talviolympialaiset

Vuosi Paikkakunta Luistelija Sij.
Matka Pisteet/aika
1924 Chamonix Clas Thunberg 1. yhteispist. 5,5
Julius Skutnabb 3. yhteispist. 11
Clas Thunberg 3. 500 m 44,8
Clas Thunberg 1. 1500 m 2.20,8
Clas Thunberg 1. 5000 m 8.39,0
Julius Skutnabb 2. 5000 m 8.48,4
Julius Skutnabb 1. 10 000 m 18.04,8
Clas Thunberg 2. 10 000 m 18.07,8
1928 Sankt Moritz Clas Thunberg 1. 500 m 43,4
Jaakko Friman 3. 500 m 43,6
Clas Thunberg 1. 1500 m 2.21,1
Julius Skutnabb 2. 5000 m 8.59,1
1936 Garmisch- Birger Wasenius 3. 1500 m 2.20,9
Partenkirchen Birger Wasenius 2. 5000 m 8.23,3
Antero Ojala 3. 5000 m 8.30,1
Birger Wasenius 2. 10 000 m 17.28,2
1948 Sankt Moritz Lauri Parkkinen 2. 10 000 m 17.46,0
Pentti Lammio 3. 10 000 m 17.42,7
1956 Cortina d’Ampezzo Toivo Salonen 3. 1500 m 2.09,4
1960 Squaw Valley Eevi Huttunen 3. 3000 m 5.21,0
1964 Innsbruck Kaija Mustonen 3. 1000 m 1.34,8
Kaija Mustonen 2. 1500 m 2.25,5
1968 Grenoble Kaija Mustonen 1. 1500 m 2.22,4
Kaija Mustonen 2. 3000 m 5.01,0

MM-kilpailut – miehet

Vuosi Paikkakunta Luistelija Sij. Pisteet  
1901 Tukholma Fredrik Wathén 1.
1912 Oslo Gunnar Strömsten 2. 10,5
1914 Oslo Wäinö Wickström 3. 17
1922 Oslo Clas Thunberg 3. 15
1923 Tukholma Clas Thunberg 1. 11
1924 Helsinki Uuno Pietilä 2. 13,5
Julius Skutnabb 3. 17
1925 Oslo Clas Thunberg 1. 5
1925 Oslo Uuno Pietilä 2. 17
1927 Tampere Clas Thunberg 2. 375,460
1928 Davos Clas Thunberg 1. 193,867
1929 Oslo Clas Thunberg 1. 200,555
1931 Helsinki Clas Thunberg 1. 203,978
1934 Helsinki Birger Wasenius 2. 222,145
1936 Davos Birger Wasenius 2. 196,683
1937 Oslo Birger Wasenius 2. 196,433
1939 Helsinki Birger Wasenius 1. 212,158
1947 Oslo Lauri Parkkinen 1. 196,872
1952 Hamar Lauri Parkkinen 2. 195,948
1959 Oslo Juhani Järvinen 1. 190,155
Toivo Salonen 2. 190,837
1965 Oslo Jouko Launonen 2. 179,165

MM-kilpailut – naiset

Vuosi Paikkakunta Luistelija Sij. Pisteet  
1936 Tukholma Verné Lesche 2. 235,61
1937 Davos Verné Lesche 3. 217,34
1938 Oslo Verné Lesche 2. 224,16
1939 Tampere Verné Lesche 1. 239,79
Liisa Salmi 2. 252,50
Laura Tamminen 3. 252,81
1947 Drammen Verné Lesche 1. 226,12
1951 Eskilstuna Eevi Huttunen 1. 217,14

Sprinttereiden MM-kilpailut

Vuosi Paikkakunta Luistelija Sij. Pisteet  
1972 Eskilstuna Leo Linkovesi 1. 160,925
2007 Hamar Pekka Koskela 2. 138,840
2013 Salt Lake City Pekka Koskela 2. 137,015

Matkakohtaiset MM-kilpailut

Vuosi Paikkakunta Luistelija Sij. Matka Aika
2005 Inzell Pekka Koskela 3. 1000 m 1.10,63
2012 Heerenveen Pekka Koskela 3. 500 m 69,82 (34,87 – 34,95)

Junioreiden MM-kilpailut

Vuosi Paikkakunta Luistelija Sij. Matka Aika
2011 Seinäjoki Tommi Pulli 2. 1000 m 1.14,90
2012 Obihiro Tommi Pulli 2. 1000 m 1.11,30

EM-kilpailut

Vuosi Paikkakunta Luistelija Sij. Pisteet  
1898 Helsinki Gustaf Estlander 1.
1905 Tukholma Johan Wikander 1.
1912 Tukholma Gunnar Strömsten 2. 16
1922 Helsinki Clas Thunberg 1. 7
Asser Wallenius 3. 14
1923 Hamar Clas Thunberg 2. 15
1924 Oslo Clas Thunberg 2. 16
1926 Chamonix Julius Skutnabb 1. 379,330
Uuno Pietilä 3. 366,790
1927 Tukholma Clas Thunberg 2. 369,860
1928 Oslo Clas Thunberg 1. 197,213
1929 Davos Clas Thunberg 2. 194,908
1931 Tukholma Clas Thunberg 1. 200,910
Ossi Blomqvist 2. 202,357
1932 Davos Clas Thunberg 1. 200,830
Ossi Blomqvist 2. 200,930
1933 Viipuri Birger Wasenius 2. 209,195
Kalle Paananen 3. 209,242
1935 Helsinki Birger Wasenius 3. 202,150
1937 Davos Birger Wasenius 3. 189,080
1959 Göteborg Juhani Järvinen 2. 190,127
Toivo Salonen 3. 190,510

Arvokisojen matkamitalit

ISU:n yhteispistearvokilpailuissa (EM-kisat, yleisluistelun MM-kisat ja EM-kisat, sprinttereiden MM-kisat sekä junioreiden MM-kisat) palkittiin vuoteen 2006 asti kilpailujen kolme parasta matkoittain matkamitaleilla (ns. pikkumitalit).

MM-kilpailut – miehet

1896 Pietari Gustaf Estlander 500 m 3. 53,8
1896 Pietari Gustaf Estlander 1500 m 2. 2.44,2
1896 Pietari Gustaf Estlander 5000 m 2. 9.42,4
1896 Pietari John Wink 5000 m 3. 9.48,6
1896 Pietari Gustaf Estlander 10 000 m 2. 19.57,4
1896 Pietari John Wink 10 000 m 3. 20.12,2
1898 Davos Gustaf Estlander 500 m 3. 47,6
1898 Davos Gustaf Estlander 1500 m 3. 2.29,8
1898 Davos Gustaf Estlander 10 000 m 3. 18.55,8
1901 Tukholma Franz Wathen 500 m 1. 49,4
1901 Tukholma Franz Wathén 1500 m 2. 2.43,4
1901 Tukholma Franz Wathén 5000 m 3. 10.15,2
1901 Tukholma Franz Wathén 10 000 m 1. 20.13,2
1902 Helsinki Franz Wathen 500 m 2. 49,6
1902 Helsinki Jussi Wiinikainen 500 m 3. 49,8
1902 Helsinki Toivo Tillander 1500 m 3. 2.39,0
1902 Helsinki Jussi Wiinikainen 5000 m 1. 9.20,6
1902 Helsinki Franz Wathén 5000 m 3. 9.32,0
1902 Helsinki Jussi Wiinikainen 10 000 m 1. 19.09,4
1903 Pietari Franz Wathen 500 m 1. 49,4
1903 Pietari Franz Wathén 1500 m 2. 3.01,0
1903 Pietari Toivo Tillander 1500 m 3. 3.02,2
1906 Helsinki Johan Vikander 500 m 1. 50,8
1906 Helsinki Franz Wathen 500 m 3. 52,6
1906 Helsinki Gunnar Strömsten 1500 m 2. 2.42,6
1906 Helsinki Gunnar Strömsten 5000 m 2. 9.59,0
1906 Helsinki Erkki Vanhala 5000 m 3. 10.04,2
1906 Helsinki Gunnar Strömsten 10 000 m 2. 20.01,8
1906 Helsinki Erkki Vanhala 10 000 m 3. 20.14,8
1907 Trondheim Gunnar Strömsten 500 m 1. 48,0
1907 Trondheim Antti Wiklund 500 m 3. 48,2
1907 Trondheim Antti Wiklund 1500 m 1. 2.33,0
1907 Trondheim Erkki Vanhala 1500 m 2. 2.34,6
1907 Trondheim Gunnar Strömsten 5000 m 1. 9.27,6
1907 Trondheim Antti Wiklund 5000 m 2. 9.30,0
1907 Trondheim Erkki Vanhala 5000 m 3. 9.36,0
1907 Trondheim Gunnar Strömsten 10 000 m 1. 19.09,4
1907 Trondheim Antti Wiklund 10 000 m 2. 19.22,4
1908 Davos Johan Vikander 500 m 1. 44,8
1908 Davos Johan Vikander 1500 m 2. 2.23,4
1908 Davos Antti Wiklund 5000 m 2. 9.01,4
1908 Davos Gunnar Strömsten 5000 m 3. 9.01,6
1908 Davos Gunnar Strömsten 10 000 m 2. 18.04,0
1910 Helsinki Vainö Wickström 10 000 m 3. 19.08,8
1912 Kristiania Gunnar Strömsten 1500 m 2. 2.26,1
1912 Kristiania Gunnar Strömsten 5000 m 3. 8.53,3
1912 Kristiania Gunnar Strömsten 10 000 m 1. 18.13,3
1914 Kristiania Vainö Wickström 10 000 m 2. 18.52,2
1922 Kristiania Clas Thunberg 500 m 2. 44,1
1922 Kristiania Clas Thunberg 1500 m 1. 2.22,8
1922 Kristiania Clas Thunberg 5000 m 3. 8.41,8
1922 Kristiania Valdemar Bergström 10 000 m 3. 17.54,1
1923 Tukholma Clas Thunberg 500 m 1. 45,2
1923 Tukholma Asser Wallenius 500 m 3. 46,9
1923 Tukholma Clas Thunberg 1500 m 2. 2.26,3
1923 Tukholma Clas Thunberg 5000 m 2. 9.10,3
1924 Helsinki Clas Thunberg 500 m 1. 45,0
1924 Helsinki Asser Wallenius 500 m 2. 45,4
1924 Helsinki Toivo Ovaska 1500 m 2. 2.29,4
1924 Helsinki Asser Wallenius 1500 m 3. 2.29,5
1924 Helsinki Uuno Pietilä 5000 m 2. 8.57,8
1924 Helsinki Uuno Pietilä 10 000 m 1. 18.05,9
1925 Oslo Clas Thunberg 500 m 1. 44,7
1925 Oslo Asser Wallenius 500 m 2. 45,1
1925 Oslo Toivo Ovaska 500 m 3. 45,8
1925 Oslo Clas Thunberg 1500 m 1. 2.23,0
1925 Oslo Asser Wallenius 1500 m 2. 2.26,0
1925 Oslo Clas Thunberg 5000 m 1. 8.43,3
1925 Oslo Uuno Pietilä 5000 m 2. 8.46,7
1925 Oslo Uuno Pietilä 10 000 m 1. 18.01,5
1925 Oslo Clas Thunberg 10 000 m 2. 18.03,0
1927 Tampere Ismo Korpela 500 m 1. 46,3
1927 Tampere Clas Thunberg 500 m 1. 46,3
1927 Tampere Clas Thunberg 1500 m 1. 2.24,1
1928 Davos Clas Thunberg 500 m 3. 43,6
1928 Davos Clas Thunberg 1500 m 1. 2.18,8
1928 Davos Clas Thunberg 5000 m 3. 8.32,6
1929 Oslo Clas Thunberg 500 m 1. 43,1
1929 Oslo Clas Thunberg 1500 m 1. 2.21,9
1931 Helsinki Clas Thunberg 500 m 1. 44,4
1931 Helsinki Clas Thunberg 1500 m 1. 2.24,4
1931 Helsinki Ossi Blomqvist 5000 m 1. 8.58,6
1931 Helsinki Ossi Blomqvist 10 000 m 1. 18.22,2
1933 Trondheim Clas Thunberg 500 m 2. 43,6
1933 Trondheim Clas Thunberg 1500 m 1. 2.22,8
1934 Helsinki Birger Wasenius 500 m 3. 50,8
1934 Helsinki Birger Wasenius 5000 m 1. 10.03,0
1934 Helsinki Birger Wasenius 10 000 m 3. 19.20,9
1936 Davos Birger Wasenius 1500 m 3. 2.20,5
1936 Davos Birger Wasenius 5000 m 3. 8.42,8
1936 Davos Birger Wasenius 10 000 m 1. 17.51,4
1937 Oslo Birger Wasenius 5000 m 3. 8.32,6
1937 Oslo Birger Wasenius 10 000 m 2. 17.30,8
1939 Helsinki Birger Wasenius 500 m 2. 45,4
1939 Helsinki Birger Wasenius 1500 m 1. 2.30,7
1939 Helsinki Åke Ekman 1500 m 2. 2.36,0
1939 Helsinki Birger Wasenius 5000 m 3. 9.41,3
1939 Helsinki Birger Wasenius 10 000 m 2. 19.27,9
1947 Oslo Lassi Parkkinen 1500 m 3. 2.22,1
1947 Oslo Lassi Parkkinen 5000 m 1. 8.33,7
1947 Oslo Lassi Parkkinen 10 000 m 2. 17.38,7
1948 Helsinki Mauri Suomalainen 500 m 3. 44,8
1952 Hamar Lassi Parkkinen 5000 m 2. 8.25,1
1952 Hamar Lassi Parkkinen 10 000 m 3. 17.30,1
1953 Helsinki Toivo Salonen 500 m 1. 43,1
1955 Moskova Toivo Salonen 500 m 1. 42,6
1956 Oslo Toivo Salonen 500 m 3. 42,4
1957 Östersund Toivo Salonen 500 m 3. 43,5
1958 Helsinki Toivo Salonen 500 m 2. 44,3
1958 Helsinki Juhani Järvinen 1500 m 2. 2.18,4
1959 Oslo Toivo Salonen 1500 m 1. 2.15,8
1959 Oslo Juhani Järvinen 1500 m 2. 2.16,2

MM-kilpailut – naiset

Vuosi Paikka Luistelija Matka Sij. Aika
1934 Oslo Verne Lesche 500 m 2. 50,5
1934 Oslo Verne Lesche 1000 m 1. 1.45,7
1934 Oslo Verne Lesche 1500 m 2. 2.44,0
1936 Tukholma Verne Lesche 1000 m 1. 1.53,6
1936 Tukholma Verne Lesche 5000 m 1. 10.15,3
1937 Davos Verne Lesche 500 m 3. 51,2
1937 Davos Verne Lesche 1000 m 3. 1.44,9
1937 Davos Verne Lesche 3000 m 3. 5.35,5
1937 Davos Verne Lesche 5000 m 3. 9.37,8
1938 Oslo Verne Lesche 3000 m 1. 5.53,7
1938 Oslo Verne Lesche 5000 m 1. 9.43,6
1939 Tampere Liisa Salmi 500 m 2. 54,7
1939 Tampere Verne Lesche 500 m 3. 55,7
1939 Tampere Verne Lesche 1000 m 1. 1.55,9
1939 Tampere Liisa Salmi 1000 m 2. 1.57,4
1939 Tampere Verne Lesche 3000 m 1. 6.20,3
1939 Tampere Laura Tamminen 3000 m 2. 6.43,6
1939 Tampere Verne Lesche 5000 m 1. 10.27,6
1947 Drammen Verne Lesche 500 m 1. 52,7
1947 Drammen Verne Lesche 1000 m 1. 1.53,9
1947 Drammen Verne Lesche 3000 m 1. 5.43,8
1947 Drammen Verne Lesche 5000 m 1. 9.51,7
1948 Turku Verne Lesche 3000 m 2. 5.38,5
1948 Turku Eevi Huttunen 3000 m 3. 5.45,8
1948 Turku Verne Lesche 5000 m 1. 9.39,5
1948 Turku Eevi Huttunen 5000 m 2. 9.49,6
1949 Kongsgerg Verne Lesche 5000 m 1. 9,26,8
1951 Eskilstuna Eevi Huttunen 500 m 2. 50,8
1951 Eskilstuna Eevi Huttunen 1000 m 1. 1.42,5
1951 Eskilstuna Eevi Huttunen 3000 m 1. 5.39,1
1951 Eskilstuna Eevi Huttunen 5000 m 1. 9.45,8
1952 Kokkola Eevi Huttunen 3000 m 3. 5.46,7
1952 Kokkola Eevi Huttunen 5000 m 2. 9.33,1
1953 Lillehammer Eevi Huttunen 3000 m 3. 5.29,9
1953 Lillehammer Eevi Huttunen 5000 m 1. 9.06,1
1954 Östersund Eevi Huttunen 5000 m 1. 9.20,2
1955 Kuopio Eevi Huttunen 3000 m 2. 5.37,3
1955 Kuopio Eevi Huttunen 5000 m 2. 9.30,6
1957 Imatra Iiris Sihvonen 1000 m 2. 1.41,8
1957 Imatra Eevi Huttunen 3000 m 1. 5.33,8
1959 Sverdlovsk Iiris Sihvonen 500 m 3. 48,4
1959 Sverdlovsk Eevi Huttunen 3000 m 1. 5.30,3
1960 Östersund Eevi Huttunen 3000 m 3. 5.34,8
1964 Kristinehamn Kaija Mustonen 1500 m 3. 2.28,9
1967 Deventer Kaija Mustonen 1500 m 3. 2.26,2
1967 Deventer Kaija Mustonen 3000 m 3. 5.27,3
1968 Helsinki Kaija Mustonen 3000 m 3. 5.14,8
1976 Gjovik Paula Halonen 500 m 3. 43,69
1977 Keystone Paula Halonen 500 m 2. 42,2

Sprinttereiden MM-kisat

1972 Eskilstuna Leo Linkovesi 500 m 1. 38,97
1972 Eskilstuna Leo Linkovesi 500 m 1. 39,00
2004 Nagano Janne Hänninen 1000 m 3. 1.10,38
2006 Heerenveen Pekka Koskela 500 m 2. 35,24
2007 Hamar Pekka Koskela 500 m 1. 34,8
2007 Hamar Pekka Koskela 500 m 1. 34,94
2009 Moskova Mika Poutala 500 m 3. 35,14

Junioreiden MM-kisat

1975 Strömsund Pertti Niittylä 500 m 1. 41,52
1980 Assen Jukka Ala-Louko 500 m 3. 40,52
1995 Seinäjoki Janne Hänninen 500 m 3. 39,15
2000 Seinäjoki Pekka Koskela 500 m 3. 38,64

EM-kisat

1897 Amsterdam Gustaf Estlander 500 m 2. 51,4
1897 Amsterdam Gustaf Estlander 1500 m 2. 2.45,8
1897 Amsterdam Gustaf Estlander 5000 m 2. 10.12,8
1897 Amsterdam Gustaf Estlander 10 000 m 2. 20.15,2
1898 Helsinki Gustaf Estlander 500 m 1. 49,2
1898 Helsinki Arthur Helenius 500 m 3. 51,4
1898 Helsinki Gustaf Estlander 1500 m 1. 2.36,8
1898 Helsinki Arthur Backman 1500 m 3. 2.39,8
1898 Helsinki Gustaf Estlander 5000 m 1. 9.28,8
1898 Helsinki Arthur Backman 5000 m 2. 9.36,0
1898 Helsinki Gustaf Estlander 10 000 m 1. 19.21,4
1898 Helsinki Emil Helin 10 000 m 3. 19.56,2
1899 Davos Gustaf Estlander 500 m 3. 49,4
1899 Davos Gustaf Estlander 1500 m 2. 2.38,8
1899 Davos Gustaf Estlander 5000 m 2. 9.26,8
1899 Davos Gustaf Estlander 10 000 m 3. 19.32,4
1900 Strbske Pleso Franz Wathén 500 m 2. 49,6
1900 Strbske Pleso Franz Wathén 1500 m 2. 2.48,7
1900 Strbske Pleso Franz Wathén 5000 m 3. 9.45,6
1900 Strbske Pleso Franz Wathén 10 000 m 3. 25.25,7
1902 Davos Franz Wathén 500 m 2. 47,0
1902 Davos Franz Wathén 5000 m 3. 9.09,4
1902 Davos Franz Wathén 10 000 m 3. 18.44,0
1903 Kristiania Franz Wathén 500 m 1. 47,0
1903 Kristiania Franz Wathén 1500 m 3. 2.39,2
1903 Kristiania Franz Wathén 5000 m 2. 9.11,6
1905 Tukholma Johan Vikander 500 m 1. 49,8
1905 Tukholma Johan Vikander 1500 m 1. 2.45,0
1905 Tukholma Gustav Ylander 1500 m 3. 2.46,8
1905 Tukholma Franz Wathén 5000 m 1. 9.44,0
1905 Tukholma Johan Vikander 5000 m 3. 9.48,4
1905 Tukholma Gustav Ylander 10 000 m 1. 20.13,2
1905 Tukholma Johan Vikander 10 000 m 2. 20.19,8
1905 Tukholma Franz Wathén 10 000 m 3. 20.25,4
1908 Klagenfurt Johan Vikander 500 m 2. 47,2
1912 Tukholma Gunnar Strömsten 5000 m 2. 9.14,4
1912 Tukholma Gunnar Strömsten 10 000 m 2. 18.18,4
1922 Helsinki Clas Thunberg 500 m 1. 46,2
1922 Helsinki Walter Tverin 500 m 2. 47,0
1922 Helsinki Lauri Helanterä 500 m 3. 47,4
1922 Helsinki Clas Thunberg 1500 m 1. 2.28,3
1922 Helsinki Asser Wallenius 1500 m 3. 2.32,6
1922 Helsinki Clas Thunberg 5000 m 1. 9.25,2
1922 Helsinki Walter Tverin 5000 m 3. 9.28,8
1922 Helsinki Valdemar Bergström 10 000 m 1. 18.35,0
1922 Helsinki Asser Wallenius 10 000 m 3. 19.04,4
1923 Hamar Clas Thunberg 500 m 1. 44,1
1923 Hamar Asser Wallenius 500 m 3. 45,0
1923 Hamar Clas Thunberg 1500 m 1. 2.20,7
1924 Kristiania Clas Thunberg 500 m 2. 44,8
1924 Kristiania Clas Thunberg 1500 m 1. 2.23,0
1924 Kristiania Clas Thunberg 5000 m 3. 8.50,7
1926 Chamonix Julius Skutnabb 500 m 1. 44,8
1926 Chamonix Uuno Pietilä 500 m 2. 46,0
1926 Chamonix Julius Skutnabb 1500 m 1. 2.26,8
1926 Chamonix Uuno Pietilä 1500 m 2. 2.31,8
1926 Chamonix Julius Skutnabb 5000 m 1. 8.44,0
1926 Chamonix Julius Skutnabb 10 000 m 2. 18.50,8
1927 Tukholma Clas Thunberg 500 m 1. 45,4
1927 Tukhoma Clas Thunberg 1500 m 1. 2.29,2
1927 Tukholma Julius Skutnabb 10 000 m 3. 18.50,0
1928 Oslo Clas Thunberg 500 m 1. 43,8
1928 Oslo Clas Thunberg 1500 m 1. 2.22,3
1928 Oslo Clas Thunberg 5000 m 2. 8.37,9
1928 Oslo Clas Thunberg 10 000 m 3. 18.03,8
1929 Davos Clas Thunberg 500 m 1. 42,8
1929 Davos Clas Thunberg 1500 m 1. 2.19,0
1929 Davos Clas Thunberg 5000 m 2. 8.40,8
1929 Davos Clas Thunberg 10 000 m 2. 17.53,9
1931 Tukholma Clas Thunberg 500 m 1. 45,4
1931 Tukholma Clas Thunberg 1500 m 1. 2.20,7
1931 Tukholma Ossi Blomqvist 5000 m 1. 8.50,4
1931 Tukholma Clas Thunberg 5000 m 2. 9.02,1
1931 Tukholma Ossi Blomqvist 10 000 m 1. 17.53,0
1931 Tukholma Clas Thunberg 10 000 m 2. 18.08,0
1932 Davos Clas Thunberg 500 m 1. 44,8
1932 Davos Ossi Blomqvist 500 m 3. 45,6
1932 Davos Clas Thunberg 1500 m 1. 2.21,0
1932 Davos Ossi Blomqvist 1500 m 2. 2.22,8
1932 Davos Clas Thunberg 5000 m 1. 8.40,9
1932 Davos Ossi Blomqvist 10 000 m 1. 18.15,4
1933 Viipuri Kalle Paananen 500 m 2. 46,0
1933 Viipuri Birger Wasenius 500 m 3. 46,5
1933 Viipuri Kalle Paananen 1500 m 2. 2.29,0
1933 Viipuri Birger Wasenius 1500 m 3. 2.30,0
1933 Davos Ossi Blomqvist 5000 m 2. 8.49,6
1933 Viipuri Birger Wasenius 5000 m 2. 9.11,5
1933 Viipuri Kalle Paananen 5000 m 3. 9.16,5
1933 Viipuri Birger Wasenius 10 000 m 2. 19.10,9
1934 Hamar Clas Thunberg 500 m 3. 44,2
1934 Hamar Clas Thunberg 1500 m 2. 2.22,0
1935 Helsinki Clas Thunberg 500 m 3. 45,6
1935 Helsinki Clas Thunberg 1500 m 2. 2.25,0
1935 Helsinki Åke Ekman 1500 m 3. 2.25,6
1935 Helsinki Birger Wasenius 5000 m 2. 8.50,0
1937 Davos Birger Wasenius 5000 m 2. 8.21,3
1937 Davos Birger Wasenius 3000 m 2. 4.55,7
1939 Riika Birger Wasenius 500 m 1. 45,2
1939 Riika Pentti Lammio 1500 m 2. 3.07,7
1950 Helsinki Lassi Parkkinen 500 m 2. 46,3
1952 Östersund Lassi Parkkinen 500 m 1. 44,8
1953 Hamar Toivo Salonen 500 m 1. 44,4
1954 Davos Toivo Salonen 500 m 2. 42,8
1955 Falun Toivo Salonen 500 m 2. 45,3
1956 Helsinki Toivo Salonen 500 m 3. 43,2
1956 Helsinki Toivo Salonen 1500 m 3. 2.15,8
1958 Eskilstuna Toivo Salonen 1500 m 2. 2.21,7
1958 Eskilstuna Juhani Järvinen 1500 m 3. 2.21,8
1959 Göteborg Toivo Salonen 500 m 1. 42,6
1959 Göteborg Juhani Järvinen 500 m 2. 42,8
1959 Göteborg Juhani Järvinen 1500 m 1. 2.15,5
1960 Oslo Toivo Salonen 500 m 3. 45,8
1960 Oslo Keijo Tapiovaara 5000 m 2. 8.47,1
1983 Haag Jukka Ala-Loukko 500 m 2. 40,44
1986 Oslo Pertti Niittylä 10 000 m 3. 14.52,66
2001 Baselga di Pinè Risto Rosendahl 500 m 2. 36,96
2002 Erfurt Vesa Rosendahl 1500 m 3. 1.51,50
2004 Heerenveen Mika Poutala 500 m 1. 36,09