Syksy 2025
10.9.2025
KUTSU SYYSLIITTOKOKOUKSEEN
Suomen Luisteluliiton syysliittokokous järjestetään lauantaina 15.11.2025 klo 13.00 Seinäjoella, jääurheilukeskuksessa, Energia Areenan kokoustilassa, osoitteessa Alaseinäjoenkatu 9, 60320 Seinäjoki.
Kokouksessa käsitellään sääntömääräiset asiat. Esitykset liiton kokouksessa käsiteltävistä asioista on lähetettävä liiton toimistoon viimeistään kolme viikkoa ennen kokousta, lauantaihin 25.10.2025 klo 13 mennessä.
Seuroja pyydetään ilmoittautumaan kokoukseen viimeistään torstaina 6.11.2025.
Ilmoittautuminen Suomisportin kautta
Kokouksen materiaalit lähetetään seuran ilmoittautumisen yhteydessä nimetylle yhteyshenkilölle noin viikkoa ennen kokousta.
Liiton kokouksissa on äänivalta liiton jäsenseuroilla, joilla on oikeus lähettää kokouksiin yksi (1) äänioikeutettu edustaja sekä enintään viisi (5) lisäedustajaa, joilla on puheoikeus. Edustajien on oltava sen liittoon kuuluvan seuran jäseniä, joita he edustavat.
Seuraa edustavan osallistujan tulee todistaa äänioikeutensa valtakirjalla. Valtakirja toimitetaan sähköpostilla viimeistään tiistaina 11.11.2025 klo 16 mennessä osoitteella outi.wuorenheimo@luisteluliitto.fi
SUOMEN LUISTELULIITTO RY
Vesa Rosendahl
Puheenjohtaja
Outi Wuorenheimo
Toiminnanjohtaja
Ehdokasasettelu Suomen Luisteluliiton hallitukseen
Suomen Luisteluliiton uusi hallitus valitaan vaaleilla syysliittokokouksessa marraskuussa 2025. Jäsenseuran edustajana olet mukana päättämässä, millainen hallitus lajiliitolla on ja kuinka jäsenseurojen ääni tuodaan kuuluviin Liiton hallinnossa. Seurojen tehtävänä on asettaa ehdokkaat, joista syysliittokokous valitsee neljä henkilöä seuraavaksi kahdeksi vuodeksi. Tänä vuonna asialistalla on myös puheenjohtajavaali.
Liittohallituksen tehtävät ja kokonpano
Liittohallitus käyttää jäsenseurojen valtuuttamana toimeenpanovaltaa liiton lajeja koskevissa asioissa. Liittohallituksen tehtävänä on johtaa ja edustaa liittoa sekä hoitaa liiton asioita lain, toimintasääntöjen, liittokokouksen päätösten sekä liittoa sitovien sääntöjen mukaisesti. Liittohallitukseen kuuluu syysliittokokouksen kahdeksi (2) kalenterivuodeksi valitsemat puheenjohtaja sekä kahdeksan (8) jäsentä. Jäsenistä neljä (4) on vuosittain erovuorossa.
Hallitus kokoontuu vuoden aikana noin 6-8 kertaa. Kokoukset järjestetään hybridikokouksina klo 17.00 jälkeen. Lisäksi kukin liittohallituksen jäsen on mukana jossakin valiokunnassa tuoden valiokuntatyöstä viestiä liittohallituksen kokouksiin.
Tänä vuonna liittohallituksen erovuorossa ovat puheenjohtaja Vesa Rosendahl, sekä hallitusjäsenet Annakaisa Kivioja, Anneli Kymäläinen, Mika Kulmala ja Jiuliano Prisada.
Liittohallituksessa vuoden 2026 loppuun jatkavat hallituksen jäsenet Verneri Kinnunen, Hannu Koivu, Ville Männistö ja Suvi Sorvakko.
Ketä etsimme?
Hyvä liittohallitus kuvastaa monipuolisesti kaikkia jäsenseuroja. Luisteluliiton hallitukseen tarvitaan aktiivisia jäseniä, jotka ovat kiinnostuneita yhteisistä asioista ja tuovat mukanaan oman asiantuntemuksensa.
Vuosille 2026-27 hallitukseen etsitään jäseniä, joilla on seura-, yhdistys- ja järjestötoiminnan osaamista ja ideoita lajien harrastajamäärien kasvattamiseksi ja seuratoiminnan aktivoimiseksi. Valittavalla ehdokkaalla olisi hyvä olla osaamista strategisesta ajattelusta ja lisäksi eduksi katsotaan mm. talousosaaminen, markkinointi ja viestintäosaaminen ja/tai ymmärrys huippu-urheiluun.
Ehdokkaita asetettaessa pyydetään huomioimaan, että hallituksessa tulisi olla edustettuina riittävässä määrin eri sukupuolet, ikäryhmät sekä maantieteellisyys.
Voit jättää seurasi asettaman ehdokkaan tiedot ehdokaslistaa varten tämän lomakkeen kautta viimeistään 17.10.2025. Määräaikaan mennessä asetetut ehdokkaat julkaistaan 22.10.2025. Ehdokkaan voi asettaa myös määräajan jälkeen. Myöhemmin ehdolle asetetut henkilöt julkaistaan syysliittokokouksessa, jossa on myös mahdollista asettua ehdolle.