Ansiomerkit

Arvokkaasta työstä luistelu-urheilun parissa -kunniamaininnat

2017

nimi seura
Anne Lehto HTL
Anja Järvinen HTL
Raimo Punkkinen HTL
Toivo Kihlanki HTL
Pentti Heikkilä SU
Pentti Kiiskinen OuTa
Eero Aarnio HLK
Juhani Palko HLK
Esko Ahonen HLK
Anatoli Korelin HLK
Kimmo Loponen HLK
Pertti Niittylä HLK
Kaija Mustonen HLK
Ilkka Rahnasto HLK
Hannu Koivu
Pekka Pajunen HTL
Jouko Vesterlund OuTa
Anneli Risku SU
Aimo Klemetsö SU

 

Suomen Luisteluliiton myöntämät ansio-, kunnia- ja tunnusmerkit

Hopeinen ansiomerkki

Sukunimi Etunimi Seura Numero Vuosi
Carlsen Gerhard Norja 1 1947
Amundsen Finn 2 1947
Blomgren Eric Ruotsi 3 1948
Norjan Luisteluliitto 4 1953
Anderberg August Ruotsi 5 1953
Hämeenlinnan Tarmo 6 1953
Svenska Skridskoförbundet 7 1954
Låftman Sven Ruotsi 8 1954
Clausen Per-Cock Tanska 9 1955
Johansen Aage Norja 10 1955
Baltscheffsky Theodor 11 1955
Paananen Kalle 12 1955
Lindholm Gösta 13 1955
Jalovaara Aarne 14 1955
Anikanov Ivan Neuvostoliitto 15 1955
Shenk Klas Hollanti 16 1955
Väiniö Sven 17 1955
Hirvonsalo Väinö 18 1957
Lindfors Paavo 19 1957
Salmikivi Kauko 20 1957
Salmikivi Orvokki 21 1957
Karppinen Uolevi 22 1957
Raami Vilho 23 1957
Lammio Pentti 24 1957
Sario Severi 25 1958
Pikkarainen Eino 26 1958
Ikonen Erkki 27 1958
Kaukonen Yrjö 28 1958
Lindholm Axel 29 1958
Willberg Harald 30 1958
Vainio (Pietilä) Leena 31 1958
Lindeberg Mary 32 1958
Ojala Antero 33 1958
Nieminen (Suuronen) Ilma 34 1958
Laaksonen Pentti 35 1958
Jokinen Alpo 36 1958
Ruissalo Jorma 37 1958
Poikela Olavi 38 1959
Huttunen Eevi 39 1959
Hahl Veli 40 1959
Arjas Olavi 41
Parkkinen Lassi 42
Sipilä Väinö 43
Paaso Lauri 44
Nevala Reino 45
Ross Henry Hollanti 46
Pitkäsilta Urho 47 1961
Jansen Per A. 48 1962
Lamppu Samppa 49 1962
Halonen Olavi 50 1962
Karjalainen Erkki Kajaanin Kipinä 51 1964
Hikkilä Heikki 52 1962
Helanterä Aarne 53 1964
Löfroos Mauno 54 1964
Näppilä Matti 55 1958
Löfroos Helinä Pälkäneen Lukko 56
Jokinen Jorma 57
Similä Alpo 58
Lampiniva Juho 59
Jokimies Antti 60
Lehtonen Vilho 61 1967
Aaltonen Erkki 62
Buhanist Georg 63
Sandelin Karl 64 1968
Eloniemi Martti 65
Mustonen Kaija Helsingin Luistinkiitäjät 66
Salonen Toivo 67
Virtanen Erkki 68
Liusvaara Leo 69
Salomaa Kauko 70
Vilmi Irja 71
Krook Bengt 72
Syren Erkki 73
Pöyhönen Otso 74 1969
Laine Olavi 75
Vilmi Toivo 76
Eriksson Erkki 77
Soininen Niilo 78
Launonen Jouko 79
Alho Erkki Joensuun Kataja 80 1970
Heikkinen Esko 81 1971
Koskinen Pekka 82 1972
Koskinen Pauli 83 1972
Piilo Reino 83
Lammi Esko 84
Koponen Toivo 85
Salmi Martti 86
Äijälä Eino 87
Tammilehto Väinö 88 1973
Nikkilä Aarne 89
Forsten Eino 90
Leppänen Esko Pälkäneen Lukko 91 1973
Tuomi Matti 92 1974
Veistola Heikki 92 1974
Parkkinen Sulo 92 1974
Saarinen Mikko 93 1976
Heikkonen Esko 93 1976
Santala Martti 94
Gratschew Paavo 95 1977
Eronen Pentti Kajaanin Kipinä 96 1977
Vuolas Uolevi 97 1978
Palttala Pauli 98
Niittylä Aare 99 1979
Peura Tauno 100
Hartikka Pentti 101 1981
Oksanen Jouko 102 1981
Hälvä Tapio 103 1981
Puronaho Raimo Kajaanin Kipinä 104 1981
Eronen Risto 105 1981
Leppälä Arvo 106 1982
Sarkko Riitta 107 1982
Sarkko Olavi 108 1982
Tapiovaara Keijo 109 1982
Vilkas Mauri 109 1982
Heikkilä Heikki S. 109 1982
Salomaa Erkki 110 1982
Salomaa Kauko Joensuun Kataja 111
Jokinen Jouko Lapin Lukko 112
Ylijurva Aili Lapin Lukko 113
Eskelinen Anja Lapin Lukko 114
Keskivitikka Kaija-Liisa Lapin Lukko 115
Uimonen Yrjö Lapin Lukko 116
Westerlund Eino Lapin Lukko 117
Hietala Raimo Lapin Lukko 118
Ala-Louko Mauri Lapin Lukko 119
Murtomäki Antti Lapin Lukko 120
Salonen L.H. 121
Linkovesi Leo 122
Järvinen Juhani 123
Hänninen Seppo 124
Raatikainen Voitto 125
Thunberg Alice 126
Valtanen Vilho Pieksämäen Veikot 127
Kantanen Paavo Pieksämäen Veikot 128
Maukonen Tauno Pieksämäen Veikot 129
Säämänen Lauri Pieksämäen Veikot 130
Nuoramo Kaisa Helsingin Luistinkiitäjät 131
Venhola Pertti Helsingin Luistinkiitäjät 132
Palko Juhani Helsingin Luistinkiitäjät 133
Lehikoinen Pertti Joensuun Kataja 134
Aarnio Viljo Joensuun Kataja 135
Paloluoma Seppo Vaasan Luistinkerho 136
Tunturi Pertti Vaasan Luistinkerho 137
Etelä Esko Valkeakosken Haka 138
Lappalainen Toivo Vaajakosken Terä 139
Pummi Armi Vaajakosken Terä 140
Alppi Esko Turun Urheiluliitto 141
Leppäranta Reijo Turun Urheiluliitto 142
Klemetsö Aimo Seinäjoen Urheilijat 143
Vanhanen Helge Seinäjoen Urheilijat 144
Lattunen Pekka Pälkäneen Lukko 145
Lepistö Pentti Pälkäneen Lukko 146
Pihkala Pentti Lahden Luistelijat 148 1984
Saarikangas Paul Lahden Luistelijat 149 1984
Vanne Valde Lahden Luistelijat 150 1984
Multamäki Eero 151 1985
Tartia Mauri Kajaanin Kipinä 152 1986
Koskinen Pauli Koo-Vee 153 1986
Lehtimäki Erkki Seinäjoen Urheilijat 154 1986
Noponen Juhani 155 1988
Palko Raili 156 1988
Ruohoniemi Reijo Helsingin Luistinkiitäjät 157 1988
Hakkarainen Hemmo Kuopion Luistinseura 158 1988
Hotti Anna-Liisa PiVe 159 1988
Hotti Heikki T. Pive 160 1988
Jäntti Aatto Pive 161 1988
Pessa Jouko Pive 162 1988
Heikkilä Pentti 163 1988
Jääskä Paavo 164 1988
Valtari Matti Seinäjoen Urheilijat 165
Etelä Pekka 166
Silen Jouko Valkeakosken Haka 167
Jääskeläinen Leena 168
Punkkinen Sulo Helsingin Työväen Luistelijat 169
Veistola Jorma 170 1988
Korhonen Matti Kajaanin Kipinä 171 1991
Tartia-Jalonen Aila Kajaanin Kipinä 172 1991
Karppinen Antti Kajaanin Kipinä 173 1991
Jalonen Jouko Kajaanin Kipinä 174 1991
Suoniitty Kari Lahden Luistelijat 175 1991
Kuusela Simo Seinäjoen Urheilijat 176 1992
Lehtinen Pirjo Seinäjoen Urheilijat 177 1992
Lehtisaari Seppo Seinäjoen Urheilijat 178 1992
Risku Anneli Seinäjoen Urheilijat 179 1992
Ojala Erkki Seinäjoen Urheilijat 180 1992
Viiru Kunto Kajaanin Kipinä 181 1992
Hietala Kalervo Lapin Lukko 182 1993
Kanninen Pekka Lapin Lukko 183 1993
Kantola Onni Lapin Lukko 184 1993
Korhonen Erkki Lapin Lukko 185 1993
Poikela Aino Lapin Lukko 186 1993
Poikela Makku Lapin Lukko 187 1993
Repo Eino Lapin Lukko 188 1993
Ylijurva Matti Lapin Lukko 189 1993
Klemola Matti Valkeakosken Haka 190 1993
Heino Martti Lahden Luistelijat 191 1994
Honkanen Marjukka Lahden Luistelijat 192 1994
Honkanen Reijo Lahden Luistelijat 193 1994
Sillanpää Reino Lahden Luistelijat 194 1994
Laaksonen Pauli Lahden Luistelijat 195 1994
Hannula Urho Porin Pyrintö 196 1995
Köppä Lasse Kangasalan Voitto 197 1995
Rosendahl Tapio Harjavallan Työväen Luistelijat 198 1995
Koskela Matti Harjavallan Työväen Luistelijat 199 1995
Haarala Pertti Harjavallan Työväen Luistelijat 200 1995
Myllyharju Kalevi Harjavallan Työväen Luistelijat 201 1995
Hirvinen Mauno Kuusankosken Urheiluseura 202 1995
Rantanen Lauri Valkeakosken Haka 203 1996
Järvinen Anja Helsingin Työväen Luistelijat 204 1998
Punkkinen Raimo Helsingin Työväen Luistelijat 205 1998
Rapila Pekka 206 1998
Luotoharju Taisto Kangasalan Voitto 207 1998
Ylä-Sulkava Raimo Seinäjoen Urheilijat 208 1998
Kiiskinen Pentti Oulun Tarmo 209 1998
Rahnasto Ilkka 210 1998
Karppinen Aila Kajaanin Kipinä 211 1998
Hokkanen Mauri Helsingin Luistinkiitäjät 212 1998
Nieminen Matti Helsingin Luistinkiitäjät 213 1998
Niittylä Pertti Helsingin Luistinkiitäjät 214 1998
Korelin Anatol Helsingin Luistinkiitäjät 215 1998
Forsman Heikki Helsingin Työväen Luistelijat 216 1998
Salonen Paavo Oulun Tarmo 217 1998
Vesa Matti Oulun Tarmo 218 1998
Mustonen Raimo Oulun Tarmo 219 1998
Pöyhönen Ilkka Helsingin Luistinkiitäjät 220 1998
Peltola Marja Helsingin Työväen Luistelijat 221 1998
Ilkka Jarmo Seinäjoen Urheilijat 222 1999
Kristola Pekka Seinäjoen Urheilijat 223 1999
Köykkä Reijo Seinäjoen Urheilijat 224 1999
Peltonen Antti Seinäjoen Urheilijat 225 1999
Papinsaari Raimo Kangasalan Voitto 226 1999
Vuojärvi Martti Kangasalan Voitto 227 1999
Kivelä Erkki Kangasalan Voitto 228 1999
Vuorinen Harri Kangasalan Voitto 229 1999
Köppä Jorma Kangasalan Voitto 230 1999
Hanka Eero Oulaisten Huima 231 1999
Maanpää Sauli Turun Urheiluliitto 232 2001
Arvo Erja Turun Urheiluliitto 233 2001
Leinonen Leo Kajaanin Kipinä 234 2001
Immonen Matti Kajaanin Kipinä 235 2001
Immonen Anna Kajaanin Kipinä 236 2001
Aunula Outi Seinäjoen Urheilijat 237 2002
Hyttinen Marja-Liisa Seinäjoen Urheilijat 238 2002
Ilkka Harri Seinäjoen Urheilijat 239 2002
Koskela Arja-Sisko Seinäjoen Urheilijat 240 2002
Koskela Markku Seinäjoen Urheilijat 241 2002
Pelkonen Antti Seinäjoen Urheilijat 242 2002
Potka Tapani Seinäjoen Urheilijat 243 2002
Lehto Jukka Helsingin Työväen Luistelijat 243 2003
Kihlanki Toivo Helsingin Työväen Luistelijat 244 2003
Hiissa Osmo Pälkäneen Lukko 245 2004
Hongisto Esa Seinäjoen Urheilijat 247 2005
Hyttinen Jouko Seinäjoen Urheilijat 248 2005
Lindén Pekka Seinäjoen Urheilijat 249 2005
Luuri Jarmo Seinäjoen Urheilijat 250 2005
Huhtala Hannu Harjavallan Työväen Urheilijat 251 2005
Kärkkäinen Mauri Harjavallan Työväen Urheilijat 252 2005
Myllyharju Ari Harjavallan Työväen Urheilijat 253 2005
Nurmi Vesa Harjavallan Työväen Urheilijat 254 2005
Rosendahl Irma Harjavallan Työväen Urheilijat 255 2005
Strander Esa Harjavallan Työväen Urheilijat 256 2005
Tunturivuori Osmo Harjavallan Työväen Urheilijat 257 2005
Humisto Jorma Porin Pyrintö 258 2007
Lipponen Kaija 259 2011
Jääskeläinen Jyrki Seinäjoen Urheilijat 260 2012
Yli-Ojanperä Mikko Seinäjoen Urheilijat 261 2012
Käenmäki Juha Seinäjoen Urheilijat 262 2012
Hiltunen Ari Seinäjoen Urheilijat 263 2012

Kunniamerkit

Sukunimi Etunimi Seura Numero Vuosi
Wasenius Gösta 1
Jakobsson Ludoviga 2
Jakobsson Walter 3
Tuomainen Arvo 4
Thunberg Clas 5 1930
Vartia Arvo 6 1932
Helanterä Lauri 7 1934
Linna Edvard 8 1936
Sovijärvi E.A. 9 1941
Lönnfors Theodor 10 1941
Salminen Yrjö 11 1946
Savia Bruno 12 1946
Tverin Valter 13 1947
Kuusinen Kalle 14 1948
Skutnabb Julius 15 1948
Ovaska Toivo 16 1948
Clarke H.J. 17 1950
Helsingfors Skridskoklubb 18 1951
Norjan Luisteluliitto 19 1953
Kolkka Sulo 20 1954
Lesche Werne 21 1955
Nikkanen Marcus 22 1955
Olsen Oscar 23 1955
Halvorsen Harald 24 1955
Simensen Nils 25 1955
Ilmanen Sakari 26 1955
Skutnabb Kurt 27 1956
Nikkanen Bertil 28 1956
Amundsen Finn 29 1957
Mihaltshuk Gennadi 30 1958
Martti Gylden 31 1958
Strömsten Gunnar 32 1958
Salmikivi Kauko 33 1958
Carlsen Armand 34 1959
Pikkarainen Eino 35 1962
Krog Georg 36 1965
Koch Jakob 37 1965
Parkkinen Lassi 38 1967
Kaukonen Yrjö 39
Ruissalo Jorma 40 1968
Poikela Olavi 41 1972
Pajunen Aarno 42
Aaltonen Eino 43
Löfroos Mauno 44 1976
Lampiniva Juho 45 1979
Vilmi Toivo 46
Hahl Veli 47
Similä Kalle 48
Jokinen Jorma 49
Ikonen Erkki 50 1980
Torppa Martti 51 1980
Alho Erkki Joensuun Kataja 52 1983
Eronen Pentti Kajaanin Kipinä 53 1983
Karjalainen Erkki Kajaanin Kipinä 54 1983
Löfroos Helinä Pälkäneen Lukko 55 1983
Mustonen Kaija Helsingin Luistinkiitäjät 56 1983
Karppinen Uolevi 57 1986
Veistola Heikki 58 1986
Tapiovaara Keijo 59 1988
Oksanen Jouko 60 1988
Hartikka Pentti 61 1988
Saarinen Mikko 62 1988
Puntila Olli 63 1991
Jääskä Paavo 64 1992
Harjavallan Työväen Urheilijat 65 1995
Raatikainen Voitto 66 1998
Peltoperä Pentti 67 1998
Pajunen Jussi 68 1998
Heikkilä Pentti 69 1999
Rapila Pekka 70 2000
Etelä Pekka 71 2000
Puronaho Raimo Kajaanin Kipinä 72 2001
Klemetsö Aimo Seinäjoen Urheilijat 73 2002
Lehtinen Pirjo Seinäjoen Urheilijat 74 2002
Ojala Erkki Seinäjoen Urheilijat 75 2002
Risku Anneli Seinäjoen Urheilijat 76 2002
Leppänen Esko Pälkäneen Lukko 77 2004
Rosendahl Tapio Harjavallan Työväen Luistelijat 78 2005
Forsman Heikki Helsingin Työväen Luistelijat 79 2008
Heino Martti Lahden Luistelijat 80 2008
Kiiskinen Pentti Oulun Tarmo 81 2008
Luotoharju Taisto Kangasalan Voitto 83 2008
Niittylä Pertti Helsingin Luistinkiitäjät 83 2008
Punkkinen Raimo Helsingin Työväen Luistelijat 84 2008
Rahnasto Ilkka 85 2008
Potka Tapani Seinäjoen Urheilijat 86 2012
Järvinen Anja Helsingin Työväen Luistelijat 87 2008
Pollari Sauli 88 2016

Tunnusmerkit

Sukunimi Etunimi Seura Vuosi
Aarnio Eero Helsingin Luistinkiitäjät 1983
Ahola Ahti
Ala-Lipasti Helinä Seinäjoen Urheilijat 2002
Ala-Lipasti Jari Seinäjoen Urheilijat 2005
Ala-Louko Heikki Lapin Lukko 1998
Ala-Louko Sirkka Lapin Lukko 1983
Alesmaa Petter Lahden Luistelijat 1984
Alho Erkki Joensuun Kataja 1967
Alppi Jarmo Turun Urheiluliitto 1988
Anttila Anne Seinäjoen Urheilijat 2005
Anttila Jukka Seinäjoen Urheilijat 2005
Arola Sirkka-Liisa Valkeakosken Haka 1988
Arvo Erja Turun Urheiluliitto 1998
Asuinmaa Juhani Lapin Lukko 1983
Avellan Aarto 1982
Berg Kauko 1971
Buhanist Georg
Eini Matti Vaajakosken Terä 1983
Ekman Raimo Lahden Luistelijat 1998
Elovainio Risto 1983
Eriksson Erkki
Eronen Arja Kajaanin Kipinä 2001
Eronen Pentti Kajaanin Kipinä 1967
Forsten Eino 1968
Forsten Eino
Haapanen Juhani
Halinen Eino 1967
Hanka Eero Oulaisten Huima 1973
Hautamäki Kari Seinäjoen Urheilijat 2012
Hautanen Tauno
Heikkilä Heikki S.
Heikkilä Pentti 1983
Heikkilä Tarmo Pälkäneen Lukko 1983
Heikkinen Viljo 1968
Heikkonen Eero 1971
Heino Martti Lahden Luistelijat 1984
Helasmäki Lilja Valkeakosken Haka 1983
Helen Birger
Helenius Aarne 1972
Hietala Kalervo Lapin Lukko 1973
Hiissa Osmo Pälkäneen Lukko 1969
Hiltunen Ari Seinäjoen Urheilijat 2002
Hiltunen Irmeli Kajaanin Kipinä 2001
Hokkanen Risto 1967
Holopainen Veijo Satakunnan Kansa, Pori 1983
Hongisto Esa 2000
Honkanen Kaarlo Lahden Luistelijat 1984
Honkanen Marjukka Lahden Luistelijat 1984
Honkanen Reijo Lahden Luistelijat 1984
Horsmalahti Kari Valkeakosken Haka 2001
Horsmalahti Maija Valkeakosken Haka 1997
Hotti Anna-Liisa PiVe 1983
Hotti Heikki T. Pive 1983
Hujanen Kari Heinola 1983
Hukka Jari Joensuun Kataja 1983
Hulkkonen Erkki Kajaanin Kipinä 2001
Humisto Ilmi Porin Pyrintö 2007
Huotari Asko Kajaanin Kipinä 1998
Hyttinen Jouko 2000
Hyttinen Marja-Liisa Seinäjoen Urheilijat 2000
Häggblom Stig HGI, Helsinki 1983
Högbacka Arto Porin Pyrintö 2007
Hölttä Alfred
Hölttä Paavo Lahden Luistelijat 1984
Ilkka Jarmo Seinäjoen Urheilijat 1992
Immonen Anna Kajaanin Kipinä 1988
Immonen Matti Kajaanin Kipinä 1986
Jalonen Jouko Kajaanin Kipinä 1986
Jokimies Antti
Jormakka Eero Kajaanin Kipinä 2001
Jurvelin Ossi Lapin Lukko 1983
Jussila Ilkka Porin Pyrintö 2007
Jämsen Ari Oulun Tarmo 1998
Järvelä Reino Turun Urheiluliitto 1988
Järvelä Tuulikki Turun Urheiluliitto 1988
Järvi Jaana Porin Pyrintö 2007
Järvinen Aimo Turun Urheiluliitto 2001
Järvinen Erno Turun Urheiluliitto 2001
Järvinen Jarno Turun Urheiluliitto 2001
Järvinen Timo Helsingin Työväen Luistelijat 1998
Jääskeläinen Jyrki Seinäjoen Urheilijat 2005
Jääskeläinen Mervi Seinäjoen Urheilijat 2002
Jääskä Paavo 1983
Kaakinen Aimo Rovaniemi, Lapinkansa 1983
Kallio Unto 1971
Kangas Hannu Pälkäneen Lukko 1983
Kangas Jaakko
Kangasniemi Mikko SalVie 1987
Kannas Seppo Helsinki, TV 1983
Kantanen Aila Pieksämäen Veikot 1983
Kantanen Heikki Pieksämäen Veikot 1988
Kantanen Paavo Pieksämäen Veikot 1980
Kantola Onni Lapin Lukko 1973
Karjalainen Heikki Valkeakosken Haka 1986
Karjalainen Martti 1981
Karppinen Uolevi
Kela Veikko 1969
Kerola Sami Porin Pyrintö 2007
Kervinen Esa Joensuun Kataja 1983
Keski-Opas Kari Seinäjoen Urheilijat 2012
Keski-Opas Tiina Seinäjoen Urheilijat 2012
Ketola Kalervo Valkeakosken Haka 1983
Ketola Ritva Valkeakosken Haka 1983
Kihlanki Toivo Helsingin Työväen Luistelijat 1998
Kivelä Airi 1999
Kivelä Lauri 1967
Kiviharju Reijo 2000
Kiviluoto Veikko 1968
Kivipelto Erkki Seinäjoen Urheilijat 1992
Klemetsö Aimo Seinäjoen Urheilijat 1969
Klemetsö Antero
Klemola Pertti Pälkäneen Lukko 1983
Knuuttila Koitto 1973
Koljonen Eino Pieksämäen Veikot 1988
Komulainen Erkki
Konttinen Paula Kajaanin Kipinä 1988
Koponen Toivo
Koponen Veikko 1980
Korhonen Erkki Lapin Lukko 1972
Korhonen Tapio Lapin Lukko 1983
Korkeajärvi Aaro 1969
Korpi Jussi Seinäjoen Urheilijat 1992
Koskela Arja-Sisko Seinäjoen Urheilijat 2000
Koskela Markku Seinäjoen Urheilijat 2000
Koskinen Kimmo Servi Systems, Lahti 1983
Koskinen Pauli 1969
Koskinen Pekka 1969
Kotkajärvi Lauri 1969
Krook Bengt
Kumpulainen Tauno 1981
Kunnas Jaakko
Kuuri-Riutta Tapio Porin Pyrintö 2007
Kuusela Simo Seinäjoen Urheilijat 1983
Käenmäki Juha Seinäjoen Urheilijat 2005
Köykkä Raila 2000
Laaksonen Pauli Lahden Luistelijat 1983
Laaksonen Raimo 1982
Laine Eija Lahden Luistelijat 1984
Lammi Esko 1967
Lampi (Lehikoinen) Sirkka Joensuun Kataja 1983
Lampiniva Jukka
Lappalainen Toivo Vaajakosken Terä 1972
Laroma Paavo 1972
Lattunen Pekka Pälkäneen Lukko 1969
Latvala Matti Seinäjoen Urheilijat 2005
Launonen Jouko 1968
Launonen Tuukka-Jussi Kajaanin Kipinä 2001
Lehikoinen Eino Joensuun Kataja 1983
Lehikoinen Pentti Joensuun Kataja 1983
Lehikoinen Pertti Joensuun Kataja 1969
Lehikoinen Seija Joensuun Kataja 1983
Lehtimäki Erkki Seinäjoen Urheilijat 1982
Lehtinen Lauri 1973
Lehtinen Sulo 1967
Lehtisaari Seppo Seinäjoen Urheilijat 1983
Lehto Anne Helsingin Työväen Luistelijat 2003
Lehto Jaakko Lahden Luistelijat 1984
Lehto Jorma Lahden Luistelijat 1984
Lehto Jukka Helsingin Työväen Luistelijat 1998
Lehtonen Vilho
Leikas Laila Pieksämäen Veikot 1983
Leino-Jussila Tiina Porin Pyrintö 2007
Leinonen Irja Kajaanin Kipinä 1998
Leinonen Leo Kajaanin Kipinä 1988
Lemola Timo Joensuun Kataja 1983
Lepola Jari Porin Pyrintö 2007
Leppilahti Sisko 2000
Leppiniemi Antti Seinäjoen Urheilijat 1992
Leppälä Arvo 1977
Leppänen Esko Pälkäneen Lukko 1983
Liimatainen Erkki 1979
Lindell Leo
Linden Pekka 2000
Lindén Marja Seinäjoen Urheilijat 2005
Lindström Kari Turun Urheiluliitto 2001
Linna Riitta
Lounatvuori Anna-Maria Seinäjoen Urheilijat 2012
Lounatvuori Jyrki Seinäjoen Urheilijat 2012
Louste Reijo Pekka 1973
Luostarinen Einari 1968
Luotoharju Eija 1999
Luuri Jarmo 2000
Lähteenmäki Aune
Löfroos Helinä Pälkäneen Lukko
Löfroos Mauno
Maanpää Sauli Turun Urheiluliitto 1998
Maine Lasse Turun Urheiluliitto 1983
Malm Jorma 1999
Mattila Antti Porin Pyrintö 2007
Mattila Minna Porin Pyrintö 2007
Mielikäinen Eino 1971
Moukonen Tauno 1980
Murtomäki Mirja Lapin Lukko 1983
Mutka Aarne Helsingin Luistinkiitäjät 1983
Myllylä Erkki
Mäkelä Erkki Helsingin Luistinkiitäjät 1983
Mäkelä Onni 1971
Mäkelä Raili Helsingin Luistinkiitäjät 1983
Mäkelä Raimo 1967
Mäkelä Tuula Porin Pyrintö 2007
Niemimuukko Pentti 1967
Nieminen-Rintanen Sirkka Seinäjoen Urheilijat 2005
Niittylä Sinikka KarkKi 1983
Nikkilä Aarne 1968
Noponen Juhani 1983
Nuoramo Kaisa Helsingin Luistinkiitäjät 1974
Näsi Alpo Pälkäneen Lukko 1983
Oinas Matti Lapin Lukko 1983
Osterjärvi Erik Helsingin Luistinkiitäjät 1983
Paananen Raimo Valkeakosken Haka 1983
Pajari Tuure
Pajunen Aarno
Pajunen Eino 1971
Pajunen Pekka Helsingin Työväen Luistelijat 2003
Pakkanen Lauri 1968
Palko Juhani Helsingin Luistinkiitäjät 1983
Palttala Pauli 1969
Panhelainen Jari Lahden Luistelijat 1983
Panhelainen Keijo Lahden Luistelijat 1983
Pekkala Pentti 1998
Pekkala Pertti Helsinki, SVUL 1983
Pelkonen Antti Seinäjoen Urheilijat 1992
Peltonen Antti Seinäjoen Urheilijat 1983
Peltoniemi Katariina Seinäjoen Urheilijat 2012
Peltoperä Pentti
Pennanen Mikko 1968
Pessa Jouko Pive 1983
Peura Tauno 1969
Peuranen Ilmari 1969
Pihlaja Martti 1978
Piilo Reino 1967
Piiroinen Sirpa Joensuun Kataja 1983
Pippola Lauri Seinäjoen Urheilijat 2002
Pohjoisaho Eeva 1969
Poikela Markku Lapin Lukko 1983
Porri Juho 1968
Potka Riitta Seinäjoen Urheilijat 2002
Potka Tapani Seinäjoen Urheilijat 2000
Pulli Tarja Seinäjoen Urheilijat 2012
Pummi Atle 1980
Pummi Atle 1983
Puronaho Maija-Liisa Kajaanin Kipinä 2001
Pusenius Väinö 1968
Puurtinen Toivo 1969
Pöyry Jorma Lahden Luistelijat 1998
Raami Hilkka
Raatikainen Mauri Joensuun Kataja 1983
Raatikainen Tuulikki Joensuun Kataja 1983
Raisio Juho Lahden Luistelijat 1983
Rajakangas Timo Porin Pyrintö 2007
Rasinmäki Bertha Valkeakosken Haka 1983
Repola Asser 1978
Riipinen Viljo Pieksämäen Veikot 1988
Rinne Simo 1975
Rinne Tarja 1975
Risku Anneli Seinäjoen Urheilijat 1983
Risku Jari 2000
Rissanen Tauno 1969
Rissanen Tauno 1980
Rosenholm Veikko 1967
Rosenqvist Arnold
Ruhanen Eino 1968
Ruohoniemi Reijo Helsingin Luistinkiitäjät 1983
Saalamo Pauli 1968
Saarela Kaarlo 1972
Saarinen Mikko 1972
Sairanen Tuomo Joensuun Kataja 1983
Salmi Jorma
Salmia Kirsti KarkKi 1983
Salmia Osmo 1979
Salminen Jouko

Jouko

1980
Salminen Merja Lahden Luistelijat 1998
Salo Reima 1975
Salo Urho Tampere, Aamulehti 1983
Salomaa Erkki 1971
Santavirta Osmo
Saramäki Asko Pieksämäen Veikot 1988
Sarkko Olavi 1972
Sarkko Riitta 1972
Seppä Jorma SalVie 1987
Seppä Kirsti SalVie 1987
Siikala Jouko Lahden Luistelijat 1983
Silen Jouko Valkeakosken Haka 1983
Sillanpää Aulis Lahden Luistelijat 1984
Sillanpää Juha Lahden Luistelijat 1994
Sillanpää Reino Lahden Luistelijat 1984
Similä Alpo
Simola Paavo Lahden Luistelijat 1984
Sinkko Seppo 1971
Smedberg Harri Kajaanin Kipinä 1998
Soila Juhani
Stenholm Kalevi Turun Urheiluliitto 1988
Stenholm Ritva Turun Urheiluliitto 1988
Sulander Voitto
Suomalainen Mauri
Suomela Börje Valkeakosken Haka 1983
Suortti Pekka Helsingin Luistinkiitäjät 1983
Suutari Janne Kajaanin Kipinä 1998
Suutari Unto Kajaanin Kipinä 1986
Syrjä Lasse Seinäjoen Urheilijat 2005
Syrjä Lea Seinäjoen Urheilijat 2005
Säämänen Lauri Pieksämäen Veikot 1980
Söderlund Kalevi Turun Urheiluliitto 1988
Söderlund Raili Turun Urheiluliitto 1988
Taimi Risto Turku, Turun Sanomat 1983
Talvitie Jorma Seinäjoen Urheilijat 2012
Tammilehto Raine 1968
Tammilehto Väinö 1968
Tamminen Lasse 1969
Tapanainen Arvo 1971
Tartia Mauri Kajaanin Kipinä 1981
Tartia-Jalonen Aila Kajaanin Kipinä 1988
Toivonen Päiviö 1969
Tolonen Hanna Kajaanin Kipinä 2001
Tuominen Kirsi Porin Pyrintö 2007
Tuominen Tapio Porin Pyrintö 2007
Tuomola Kalervo 1969
Uimonen Aleksanteri Lahden Luistelijat 1994
Vainikka Teuvo 1971
Valenius Asser
Valtanen Viljo 1980
Valtari Matti Seinäjoen Urheilijat 1983
Valtonen Kalle Helsingin Työväen Luistelijat 1998
Vanhanen Helge Seinäjoen Urheilijat 1978
Vauhkonen Hans
Vehmaa Anssi 1980
Veistola Ebba KarkKi 1983
Veistola Heikki 1969
Veistola Jorma 1983
Verno Pekka Aamulehti, Tampere 1983
Vesterlund Jouko Oulun Tarmo 1998
Vienola Veikko 1980
Viertola Esa Seinäjoen Urheilijat 2012
Viertola Kirsi Seinäjoen Urheilijat 2012
Vilkas Maire KarkKi 1983
Vilkas Mauri 1967
Vilkas Tuula Rautavaaran yläaste 1983
Vilmi Irja
Virelä Heikki 1967
Virkki Matti Helsingin Luistinkiitäjät 1988
Virtanen Erkki
Virtanen Reijo Turun Urheiluliitto 1983
Vuoristo Erkki Valkeakosken Haka 1986
Yli-Ilkka Tanja Seinäjoen Urheilijat 2012
Ylijurva Antero 1972
Yli-Panula Esko 1969
Ylä-Kotola Eila Pieksämäen Veikot 1983
Ylä-Kotola Viljo Pieksämäen Veikot 1988
Äijälä Eino 1969