Nuoriso Cupin ilmoittautuminen avoinna

Kauden 2023-2024 Nuoriso Cupiin ilmoittautuminen on nyt avoinna ja sen voi tehdä myös kauden edetessä, mutta ei kuitenkaan takautuvasti. Cupin kilpailukalenteri ja säännöt luettavissa alla. Linkki ilmoittautumiseen >>

Nuoriso Cupin tarkoitus on innostaa aktiivisten luisteluseurojen alle 15-vuotiaita osallistumaan kotimaan kansallisiin kilpailuihin. Cupissa pisteitä saa osakilpailusta sijoituksen mukaan ja uusista henkilökohtaisista ennätyksistä.

Kilpailusäännöt
Kilpailija luistelee omalla vastuullaan, noudattaa Suomen Luisteluliiton (SLL) kilpailusääntöjä sekä järjestävän seuran antamia ohjeita. Nuorisovaliokunta suosittaa kaikille pikkuradan luistelijoille kypärän käyttöä.

Kilpailusarjat
Nuoriso Cupin kilpailusarjat ovat
• E-tytöt/pojat 11-vuotiaat
• D-tytöt/pojat 13-vuotiaat
• C-tytöt/pojat 15-vuotiaat

Jos F-sarjalaiset haluavat osallistua Nuoriso Cupiin, luistelevat he osakilpailuissa ikänsä mukaisessa sarjassa. Nuoriso Cup-vastaava laskee heille sijoituspisteet E-sarjan sijoituksen mukaisesti. Jos osakilpailuissa F- ja E-sarjalla on eri matkat, muutetaan pisteet vastaamaan E-sarjan pisteitä.

Osakilpailut

Yhteispistekilpailut:

Season Opening Race, Seinäjoki, 25.-26.11.2023
E: 300, 500, 300, 500
D: 500, 1000, 500, 1000
C: 500, 1000, 500, 1500

Clas Thunbergin muistokilpailut, Helsinki, 13.1.2024
E: 300, 500
D: 500, 1000
C: 500, 1500

Eevi Huttusen muistokilpailut, Kuopio 20.1.2024
E: 300, 500
D: 500, 1000
C: 500, 1000

Porin kansalliset, Pori, 27.1.2024
E: 300, 500
D: 500, 1000
C: 500, 1000

KENSU, Jyväskylä, 3.2.2024
E: 300, 500
D: 500, 1000
C: 500, 1000
Hopealuistinfinaali, Helsinki, 10.-12.2.2024
E: 300, 500, 300, 500
D: 500, 1000, 500, 1000
C: 500, 1000, 500, 1500

Pistelasku
Nuoriso Cupin kuudesta (6) osakilpailusta huomioidaan lopputuloksissa

  • kaikki osakilpailut sijoituksien osalta (yhteispistekilpailu)
  • henkilökohtaisien ennätyksien luisteleminen jokaisesta osakilpailumatkasta

Pistejako
Yhteispisteiden perusteella pisteet jaetaan voittajasta alaspäin seuraavasti:
• ensimmäiselle 10 pistettä
• toiselle 8 ”
• kolmannelle 6 ”
• neljännelle 5 ”
• viidennelle 4 ”
• kuudennelle 3 ”
• seitsemännelle 2 ” ja
• seuraaville 1 piste

Henkilökohtaisen ennätyksen luistelemisesta saa 5 lisäpistettä. Yhden osakilpailun aikana huomioidaan enintään kaksi luisteltua ennätystä, jolloin maksimipisteet yhdestä kilpailusta ovat 10 pistettä ensimmäisestä sijasta ja 5 + 5 pistettä ennätyksistä eli yhteensä 20 pistettä/osakilpailu.

Kauden ensimmäisessä kilpailussa aikoja verrataan edellisenä talvena luisteltuun ennätykseen, jollei kuluvalta kaudelta ole uutta ennätystä luisteltavalta matkalta. Vain kotimaassa luisteltuja aikoja ja ennätyksiä verrataan keskenään. Käsiaikoihin tulee aina lisätä 0,2 sekuntia.

Jos luistelija hylätään joltain matkalta eikä näin saa sijoituspisteitä, saa luistelija kuitenkin mahdolliset ennätyspisteet toiselta luistellulta matkalta. Osakilpailussa luistelijan aikaa verrataan hänen todelliseen henkilökohtaiseen ennätykseensä, vaikka se olisi luisteltu ilmoittautumisen jälkeen. Vastuu ennätysten ajan tasalla pitämisestä ja niistä informoimisesta on luistelijalla/luistelijan seuralla. Osallistujien toivotaan noudattavan tässä Fair Play -henkeä.

Ilmoittautuminen Nuoriso Cupiin
Nuoriso Cupiin ilmoittaudutaan Suomisportissa.

Osallistumismaksu
Nuoriso Cupin osallistumismaksu on 10,00 euroa/luistelija.

Ilmoittautuminen Nuoriso Cupin osakilpailuun
Osakilpailuihin ilmoittaudutaan luistelukalenterin kilpailukutsujen mukaisesti sekä noudattaen Suomen Luisteluliiton sääntökohtaa ilmoittautuminen. Jos luistelija on ennen kauden alkua ilmoittautunut Nuoriso Cupiin, oletetaan hänen ilmoittautuessaan kansalliseen kilpailuun samalla osallistuvan Nuoriso Cupin osakilpailuun.

Niiden luistelijoiden, jotka osallistuvat vain oman seuransa järjestämään osakilpailuun, tuloksiin kirjataan NC osakilpailuun osallistumisen merkiksi. (Muutoinkin kaikkien Cup-osakilpailuihin osallistuneiden tuloksien yhteydessä voi olla maininta NC.)

Ennätykset
Nuoriso Cupissa hyväksytään ennätyksiksi Suomessa kansallisissa kilpailuissa tai seuran mestaruuskilpailuissa sekä seuran järjestämissä viikkokilpailuissa luisteltu aika. Ennätyksiksi luetaan edellisen kauden ennätysajat tai kuluvalla kaudella tehdyt uudet ennätysajat. Ennätykset ilmoitetaan järjestävälle seuralle kilpailuihin ilmoittautumisen yhteydessä.

Tulokset
Nuorisovaliokunnan Cup-vastaava toimittaa joka osakilpailun jälkeen cup-sarjojen pistetilanteen Suomen Luisteluliiton Internet-sivuille.

Palkinnot
• Jokainen vähintään kolme pistettä saavuttanut luistelija palkitaan, tai osallistujamäärään suhteutettuna.
• Sekä pojista että tytöistä viisi eniten cup-pisteitä saavuttanutta palkitaan (yksi sarja pojille ja yksi sarja tytöille, ei ikäluokitusta).
• Vähintään kolmeen osakilpailuun osallistuneiden kesken arvotaan ns. kannustuspalkinto.

Kilpailun järjestäjä huolehtii yksittäisen kilpailun palkintojenjaosta.

Nuorisovaliokunta hankkii kokonaiskilpailun palkinnot ja jakaa palkinnot keväällä Luisteluliiton luistelukauden päätöstilaisuudessa, tai erikseen sovittavalla tavalla.

Osakilpailujen anominen
Seurat voivat anoa Suomen Luisteluliitolta tulevan talven Nuoriso Cupin osakilpailujen järjestämistä kunkin vuoden elokuun loppuun mennessä. Suomen Luisteluliitolla on vuosittain oikeus muuttaa Nuoriso Cupin nimeä esim. sponsoroivan yrityksen mukaisesti.

Ongelmatilanteet
Nuorisovaliokunta ratkoo mahdolliset ongelmat ja kehittää Nuoriso Cupia edelleen. Mahdolliset palautteet tulee lähettää liittoon osoitteeseen joel.vaha-salo(at)luisteluliitto.fi