Uutiset
Arkisto
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005

Pikaluistelumaajoukkueet karsivat Inzellissä maailmancupin paikoista

Viikonloppuna ratkotaan pikaluistelun edustuspaikkoja katsastuskisoissa Saksan Inzellissä. Maailmanncup käynnistyy kahdella osakilpailulla Japanissa marraskuun jälkipuoliskolla ja sinne valitaan mukaan mahdolliset A-ryhmätasoiset luistelijat.

Junioreiden ja neosenioreiden (U23) maailmancup puolestaan käynnistyy marraskuun lopussa Puolan Tomasszow Mazowieckissa.

Viime viikonloppuna Inzellissä parhaista tuloksista vastasivat 500 metrillä Harri Levo 36,22 ja Samuli Suomalainen 36,51.

Perjantain, lauantain ja sunnuntain tulokset päivitetään päivittäin nettisivuille ja someen.

Inzell, perjantai, 500 m

Harri Levo 35,85
Samuli Suomalainen 35,96
Antero Eskola 36,85
Joona Suomalainen 37,41
Verneri Kinnunen 37,60
Tuukka Suomalainen 38,25

Laura Kivioja 42,83
Sini Siro 43,55

Inzell, perjantai, 3000 m

Nils Vähä-Vahe 4.04,14
Jaakko Hautamäki 4.07,13
Emil Ervik 4.12,9
Eemil-Oskar Oras 4.13,95
Kalle Kinnala 4.16,32
Eetu Käsnänen 4.24
Juuso Lehtonen 4.40
Max Kokko 4:43,91

Anni Käsnänen 4.39,35
Sanni Rosendahl 5.09,00
Sini Siro 5:16,60
Inka Koivisto 5:33,10

500 metriä, lauantai:

Sini Siro 43,61
Tilda-Sofia Oras 44,39
Anni Käsnänen 44,89
Sanni Rosendahl 47,06
Inka Koivisto 47,78
Laura Kivioja kesk.

Harri Levo 35,85
Tuukka Suomalainen 38,17
Jaakko Hautamäki 38,69
Max Kokko 39,48
Juuso Lehtonen 39,62
Emil Ervik 40,17
Kalle Kinnala 40,28
Onni Peltonen 40,62
Eetu Käsnänen 40,32
Eemil-Oskar Oras kesk.

1500 metriä lauantai:

Anni Käsnänen 2.10,85
Laura Kivioja 2.15,76
Tilda-Sofia Oras 2.19,20
Sini Siro 2.20,70
Sanni Rosendahl 2.26,29
Inka Koivisto 2.34,45

Samuli Suomalainen 1.50,77
Anttero Eskola 1.53,94
Verneri Kinnunen 1.55,16
Nils Vähä-Vahe 1.56,62
Jaakko Hautamäki 1.57,80
Joona Suomalainen 1.57,91
Emil Ervik 1.58,78
Eemil-Oskar Oras 1.59,19
Kalle Kinnala 2.00,96
Tuukka Suomalainen 2.02,64
Eetu Käsnänen 2.04,41
Juuso Lehtonen 2.06,65
Max Kokko 2.08,70
Onni Peltonen 2.10,34

1000 metriä lauantai:

Laura Kivioja 1.25,34
Sini Siro 1.26,34
Anni Käsnänen 1.27,50
Tilda-Sofia Oras 1.27,91
Sanni Rosendahl 1.34,52
Inka Koivisto1.34,58

Samuli Suomalainen 1.11,35
Antero Eskola 1.13,28
Verneri Kinnunen 1.13,77

Joona Suomalainen 1.14,65
Emil Ervik 1.16,96
Nils Vähä-Vahe 1.17,01
Jaakko Hautamäki 1.17,08
Eemil-Oskar Oras 1.17,76
Tuukka Suomalainen 1.17,77
Kalle Kinnala 1.17,92
Eetu Käsnänen 1.18,99
Juuso Lehtonen 1.19,67
Max Kokko 1.19,86
Onni Peltonen 1.22,34

A-maajoukkue 2018-2019

Harri Levo, Oulun Tarmo
Miro Puolakka, Helsingin Luistinkiitäjät
Samuli Suomalainen, Helsingin Luistinkiitäjät

B-maajoukkue  2018-2019

Antero Eskola, Helsingin Luistinkiitäjät
Jaakko Hautamäki, Seinäjoen Urheilijat
Verneri Kinnunen, KENSU
Anni Käsnänen, Helsingin Luistinkiitäjät
Eemil-Oskar Oras, PoPy
Tilda-Sofia Oras, PoPy
Juho-Jaakko Yli-Ilkka, Seinäjoen Urheilijat

Nuorten maajoukkue  2018-2019

Emil Ervik, Helsingin Luistinkiitäjät
Kalle Kinnala, Turuun Urheiluliitto
Laura Kivioja, Porin Pyrintö
Eetu Käsnänen, Helsingin Luistinkiitäjät
Juuso Lehtonen, Seinäjoen Urheilijat
Onni Peltonen, Helsingin Luistinkiitäjät
Sini Siro, Seinäjoen Urheilijat
Joona Suomalainen, Helsingin Luistinkiitäjät
Tuukka Suomalainen, Helsingin Luistinkiitäjät
Nils Vähä-Vahe, Helsingin Työväen Luistelijat

Maailmancup 2018-2019

16.-18.11. Obihiro, Japani
23.-25.11. Tomakomai, Japani
7.-9.12. Tomasszow Mazowiecki, Puola
14.-16.12. Heerenveen, Hollanti
1.-3.2. Hamar, Norja
9.-10.3. Salt Lake City, USA

Arvokilpailut 2018-2019

11.-13.1.. EM-kilpailut Collabo, Italia
18.-20.1. SM-kilpailut, Seinäjoki, Suomi
7.-10.2. Matkakohtaiset MM-kilpailut, Inzell, Saksa
23.-24.2. Sprinttereiden MM-kilpailut Heerenveen, Hollanti
2.-3.3. Yleisluistelijoiden MM-kilpailut Calgary, Kanada

Junioreiden, neoseniorit (U23) maailmancup 2017-2018

24.-25.11. Tomasszow Mazowiecki, Puola
26.-27.1. Helsinki, Suomi
9.-10.2. Baselga di Pine, Italia
15.-17.2. MM kisat, Baselga di Pine, Italia

Suomen kiintiöpaikat maailmancupissa:

Naiset kaikilla matkoilla 1
Miehet 500 m (3), 1000 m (2), 1500 m (1), 5000 m (1)