Vuoden valinnat

Suomen Luisteluliiton palkitsemia pikaluistelun menestyneitä urheilijoita, seuratyöntekijöitä ja muita tahoja, jotka ovat vaikuttaneet positiivisesti lajin kehittymiseen.

Vuoden Luistelija

2017 Mika Poutala HTL
2016 Mika Poutala HTL
2015 Mika Poutala HTL
2014 Pekka Koskela SU
2013 Pekka Koskela SU
2012 Pekka Koskela SU
2011 Pekka Koskela SU
2010 Mika Poutala HTL
2009 Mika Poutala HTL
2008 Mika Poutala HTL
2007 Pekka Koskela SU
2006 Pekka Koskela SU
2005 Pekka Koskela SU
2004 Pekka Koskela SU
2003 Janne Hänninen HLK
2002 Janne Hänninen HLK
2001 Janne Hänninen HLK
2000 Janne Hänninen HLK
1999 Janne Hänninen HLK
1998 Janne Hänninen HLK
1997 Janne Hänninen HLK
1996 Mikko Nieminen HLK
1995 Janne Hänninen HLK
1994 Harri Ilkka SU
1993 Outi Ylä-Sulkava SU
1992 Harri Ilkka SU
1991 Jaana Kivipelto SU
1990 Timo Järvinen HTL
1989 Harri Ilkka SU
1988 Pertti Niittylä HLK
1987 Pertti Niittylä HLK
1986 Pertti Niittylä HLK
1985 Pertti Niittylä HLK

Vuoden valmentaja

2017 Jason Andberg HLK
2016 Jason Andberg HLK
2015 Tuomas Nieminen SU
2014 Jason Andberg HLK
2013 Teemu Rauhala
2012 Pasi Koskela
2011 Pirjo Lehtinen SU
2010 Janne Hänninen
2009 Toivo Kihlanki HTL
2008 Toivo Kihlanki HTL
2007 Aimo Klemetsö SU
2006 Pirjo Lehtinen SU
2005 Aimo Klemetsö SU
2004 Aimo Klemetsö SU
2003 Aimo Klemetsö SU
2002 Toivo Kihlanki HTL
2001 Pirjo Lehtinen SU
2000 Aimo Klemetsö SU
1999 Mika Siren VaHa
1998 Jack Walters
1997 Seppo Hänninen HLK
1996 Pentti Kiiskinen OuTa
1995 Seppo Hänninen HLK
1994 Ari Myllyharju
1993 Antti Leppiniemi SU
1992 Seppo Hänninen HLK
1991 Anatol Korelin HLK
1990 Timo Oinonen KuLS
1989 Jukka Leppäranta TuUL
1988 Kimmo Ruohoniemi HLK
1987 Pentti Heikkilä SU
1986 Pentti Heikkilä SU

Vuoden poikaluistelija

2017 Jesse Nieminen HLK
2016 Samuli Suomalainen HLK
2015 Juho-Jaakko Yli-Ilkka  SU
2014 Tuomas Rahnasto HLK
2013 Tuomas Rahnasto HLK
2012 Aatu Hautamäki SU
2011 Juho Vaittinen VaHa
2010 Tommi Pulli SU
2009 Tommi Pulli SU
2008 Tommi Pulli SU
2007 Niko Räsänen OuTa
2006 Mikko Poutanen HLK
2005 Mikko Poutanen HLK
2004 Mikko Poutanen HLK
2003 Lauri Potka SU
2002 Lauri Linden SU
2001 Tiitus Lehtinen SU
2000 Pekka Koskela SU

Vuoden tyttöluistelija

2017 Paju Kilpeläinen KENSU
2016 Anni Käsnänen HLK
2015 Katriina Keski-Opas  SU
2014 Miina Peltonen HLK
2013 Miina Peltonen HLK
2012 Julia Salo TuUL
2011 Laura Treuthardt HLK
2010 Laura Treuthardt HLK
2009 Saana Hyttinen SU
2008 Laura Koriseva VaHa
2007 Elina Risku SU
2006 Saana Hyttinen SU
2005 Elisa Arvo TuUL
2004 Pia Humisto PoPy
2003 Elisa Arvo TuUL
2002 Annamari Lehtonen VaHa
2001 Marita Peltonen SU
2000 Annamari Lehtonen VaHa

Vuoden masterluistelija

2017 Pentti Kiiskinen OuTa
2016 Pentti Kiiskinen OuTa
2015 Pentti Kiiskinen OuTa
2014 Pentti Kiiskinen OuTa
2013 Vesa Visti HTL
2012 Pentti Kiiskinen OuTa
2011 Pentti Kiiskinen OuTa
2010 Pentti Kiiskinen OuTa
2009 Pentti Kiiskinen OuTa
2008 Vesa Isoviita PoPy

Vuoden maratonluistelija

2017 Jarkko Koponen KuLS
2016 Robert Brandt
2015 Robert Brandt
2014 Jarkko Koponen LepU
2013 Antero Kotijärvi KuLS
2012 Jarkko Koponen LepU
2011 Antero Kotijärvi KuLS
2010 Antero Kotijärvi KuLS
2009 Antero Kotijärvi KuLS
2008 Antero Kotijärvi KuLS
2007 Vesa Isoviita PoPy
2006 Joonatan Pappinen KuLS
2005 Antero Kotijärvi KuLS
2004 Antero Kotijärvi KuLS
2003 Antero Kotijärvi KuLS
2002 Antero Kotijärvi KuLS
2001 Antero Kotijärvi KuLS
2000 Antero Kotijärvi KuLS
1999 Lauri Paalasmaa TaSi
1998 Lauri Paalasmaa TaSi
1997 Lauri Paalasmaa TaSi
1996 Lauri Paalasmaa TaSi
1995 Lauri Paalasmaa TaSi
1994 Lauri Paalasmaa TaSi
1993 Lauri Paalasmaa TaSi
1992 Lauri Paalasmaa TaSi

Vuoden Short Track -luistelija

2017 Nils Vähä-Vahe HTL
1996 Mikko Harlin MikLu
1995 Mikko Harlin MikLu

Vuoden uurastaja

2017 Mika Eskola HLK
2016 Mikko Yli-Ojanperä  SU
2015 Laura Kanervo
2014 Tuula Pajunen HTL
2013 Veli Vaittinen VaHa
2012 Kati Koota TuUL
2011 Tiina Keski-Opas SU
2010 Marja-Liisa Hyttinen SU
2009 Sirpa Grönberg
2008 Timo Oinonen KuLS
2006 Erja Arvo TuUL
2005 Juha Käenmäki SU
2004 Anne Lehto HTL
2003 Pentti Kiiskinen OuTa
2002 Kimmo Loponen HLK
2001 Jorma Humisto PoPy
2000 Heikki Forsman HTL
1999 Juhani Palko HLK
1998 Aila Karppinen KajKi
1997 Maija Horsmalahti VaHa
1996 Tapio Rosendahl HTU
1995 Antti Pelkonen SU
1994 Henna Seppä SalVie
1993 Esa Puolakka PiVe
1992 Leo Kytövaara KuLS
1991 Jouko Jalonen KajKi
1990 Sirkka Harinen JoKa
1989 Jouko Silen VaHa
1988 Anneli Risku SU
1987 Liisa Koikkalainen HLK

Vuoden tapahtuma

2017 Ice Skating Tour ft. Koko Suomi Luistelee
2011 Seinäjoen Urheilijat Junioreiden MM-kisat
2006 Helsingin Luistinkiitäjät Mastereiden MM-kisat
Helsingin Työväen Luistelijat
2005 Seinäjoen Urheilijat Junioreiden MM-kisat
2004 Savitaipaleen Urheilijat
2003 KENSU Jää Jyväskylään!
2002 Finland Ice Marathon
2001 Kajaanin Kipinä EYOD pikaluistelujärjestelyt
2000 Seinäjoen Urheilijat Junioreiden MM-kilpailut
1999 Seinäjoen Urheilijat Senioreiden MM-kilpailut
1998 Helsingin Työväen Luistelijat EM-kilpailut
1997 Finland Ice Marathon

Vuoden tiedottaja

2017 Suvi Sorvakko HLK
2011 Esko Lummelampi
2004 Tapani Potka SU
2000 Irko Aario OuTa
1994 Anneli Mörä-Leino KENSU
1992 Lasse Syrjä SU
1991 Hilla Blomberg
1990 Pasi Tuohimaa
1989 Pertti Ahonen
1988 Juhani Pikkarainen
1987 Pekka Rapila HLK
1986 Jorma Pokkinen

Vuoden naisluistelija

2016 Elina Risku SU
2015 Elina Risku SU
2014 Elina Risku SU
2013 Elina Risku SU
2012 Elina Risku SU
2011 Elina Risku SU
2010 Saana Hyttinen SU
2009 Pia Humisto PoPy
2008 Susanna Potka SU
2007 Susanna Potka SU
2006 Johanna Mäki HTL
2005 Johanna Mäki HTL
2001 Anna Horsmalahti VaHa

Vuoden toimittaja

2016 Pekka Holopainen
2015 Christer Sarlin YLE
2014 Tuomas Nieminen YLE
2013 Christer Sarlin YLE
2012 Jouko Nieminen
2010 Christer Sarlin YLE
2008 Paavo Eloniemi Ilkka
2007 Christer Sarlin YLE
2006 Tapani Salo Aamulehti
2005 Hannu Hänninen Helsingin Sanomat
2003 Urho Salo Aamulehti
2001 Pirjo Haimila Sydän Satakunta
2000 Hannu Lusa Ilkka
1999 Alpo Eerola Valkeakosken Sanomat
1998 Seppo Kannas
1997 Esa Nieminen
1996 Matti Nummelin Satakunnan työ
1995 Kaarlo Sundell Helsingin Sanomat
1993 Markku Pentikäinen
1986 Jorma Pokkinen
1985 Olavi Niemi
1983 Voitto Raatikainen

Vuoden seura

*) 2017 alkaen vuoden seurana palkitaan Kalevan maljan voittajaseura

2016 Yhteispalkinto: HLK ja HTL
1996 Salon Viesti
1995 Kangasalan Voitto
1994 Helsingin Työväen Luistelijat
1993 Valkeakosken Haka
1992 Seinäjoen Urheilijat

Vuoden nuorisourheiluseura

*) 2017 alkaen vuoden nuorisoseurana palkitaan Tornado-maljan voittaja

1998 Seinäjoen Urheilijat
1997 Seinäjoen Urheilijat

Erityistunnustus

2014 Jouko Vesterlund Ensimmäinen suomalainen lähettäjä Olympialaisissa.
2012 Mika Poutala
Tommi Pulli
2011 Tommi Pulli junioreiden MM-hopeamitali 1000 m:llä
2010 Hannu Koivu
2008 Turun kaupungin liikuntatoimi
2007 Jarmo Valtonen
Toivo Kihlanki
2006 Mika Poutala
2005 Risto Rosendahl
2004 Mika Poutala
Janne Hänninen
2002 Pekka Koskela
Mika Poutala
Vesa Rosendahl
2000 KENSU
1998 Oulunkylän kenttähenkilökunta
1997 Kestilän luistelutapahtuma
1996 Samuli Ollanketo OuTa
Kuopion Luisteluseura
1995 Seinäjoen Urheilijat/luistelujaosto

Vuoden tulokas

2009 Niko Räsänen OuTa
2008 Lauri Potka SU
2005 Markus Puolakka HLK
2004 Markus Puolakka HLK
2002 Markus Puolakka HLK
2001 Tuomas Saarinen KaVo
2000 Mika Poutala HTL
1999 Jarmo Valtonen HTL
1998 Pekka Koskela SU
1997 Risto Rosendahl HTU
1996 Johanna Laine HTL
1995 Marko Karppinen KajKi
1994 Samuli Ollanketo OuTa
1993 Vesa Rosendahl HTU
1992 Jenny Andberg HLK
1991 Janne Hänninen HLK
1990 Kirsi Korpi SU
1989 Outi Ylä-Sulkava SU
1988 Mikko Nieminen HLK
1987 Harri Ilkka SU
1986 Ari Leppänen HLK

Vuoden luisteluteko

2008 Pekka Koskela SU Maailmanennätys 1000 m:llä

Vuoden suoritus

2001 Risto Rosendahl HTU EM-kilpailujen 2. 500 m
2000 Pekka Koskela SU Junioreiden MM-kilpailujen 3. 500 m

Helinän luistin

1994 Seinäjoen Urheilijat 243
1993 Seinäjoen Urheilijat 35
1992 Seinäjoen Urheilijat 26
1991 Helsingin Luistinkiitäjät 18
1990 Kuopion Luistinseura 19
1989 Helsingin Luistinkiitäjät 31
1988 Seinäjoen Urheilijat 36
1987 Helsingin Luistinkiitäjät
1986 Seinäjoen Urheilijat 27
1985 Helsingin Luistinkiitäjät 25
1984 Seinäjoen Urheilijat 24
1983 Seinäjoen Urheilijat 39
1982 Seinäjoen Urheilijat 25

Manun kiidin

1992 Jaana Kivipelto SU
1991 Outi Ylä-Sulkava SU
1990 Jaana Kivipelto SU
1989 Susanna Kantanen PiVe
1988 Aila Tartia KajKi
1987 Aila Tartia KajKi
1986 Taina Salmia KarKi
1985 Aila Tartia KajKi
1984 Aila Tartia KajKi
1983 Aila Tartia KajKi

Vuoden NS-seura

1991 Joensuun Kataja

Erityispalkinto yllättävästä suorituksesta

1988 Ari Leppänen HLK

Kimmo Koskisen kiertopalkinto

1987 Jouko Vesterlund OuTa
1986 Jouko Vesterlund OuTa
1985 Jouko Vesterlund OuTa
1984 Jouko Vesterlund OuTa
1983 Jouko Vesterlund OuTa

Alias Kiulun seurojen välinen pistekilpailu

1981 Seinäjoen Urheilijat 15
1980 Pieksämäen Veikot 12
1979 Pieksämäen Veikot 13