Uutiset
Arkisto
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005

Nuoret luistelijat ikäkausimaaotteluun Göteborgiin ja Viking Race- kilpailuun Hollantiin

Ikäkausimaaottelu 1-2.3. Göteborgissa

Suomen joukkue

 

B-tytöt               Alisa Vainio                                 LaLS

C-tytöt               Katriina Keski-Opas                     SU

                         Amanda Saari                             PäLu

                         Anni Käsnänen                            HLK

                         Jutta Niittylä                               KENSU

                            

B-pojat              Tuomas Rahnasto                        HLK

                         Juho-Jaakko Yli-Ilkka                   SU

                         Antero Eskola                              HLK

                         Valle Viertola                               SU

                                                                                      

C-pojat              Samuli Suomalainen                    HLK

                         Jaakko Hautamäki                       SU                                                   

                         Jesse Nieminen                          HLK

                         Joona Suomalainen                     HLK

 

Valmentajat

Ari Hiltunen                                 

Jason Andberg                           

 

 

VIKING RACE 2013 7-8.3. Heerenveen

 

Suomen joukkue

                                                         

Tytöt 15           Emilia Lounatvuori     SU                    Alisa Vainio        LaLS

Tytöt 14           Katriina Keski-Opas   SU                   Anni Käsnänen     HLK

Tytöt 12           Paju Kilpeläinen        KENSU                 

Tytöt 11           Sini Siro                   SU                  Anni Rinta-Keturi   SU

                                                         

Pojat 16           Tuomas Rahnasto         HLK               Valle Viertola       SU

Pojat 15           Juho-Jaakko Yli-Ilkka     SU             Antero Eskola         HLK

Pojat 14           Samuli Suomalainen      HLK            Jaakko Hautamäki  SU

Pojat 13           Joona Suomalainen       HLK              Aaro Rasilainen     HTL

Pojat 12           Jesse Nieminen             HLK              Jeremy Rouvali     PoPy

Pojat 11           Tuukka Suomalainen     HLK              Juuso Lehtonen     SU

 

Valmentajat

Harri Ilkka         valmentaja/joukkueenjohtaja

Jason Andberg

Carolien Hunneman

Pikaluistelua tv:ssä

Pikaluistelua näytetään tv:ssä seuraavasti:

Talviolympialaiset 7. – 23.2.2014:

Pikaluistelu
Short track

Lajikohtaiset tv-aikataulut löytyvät Ylen kisaoppaasta.

Kaiken Sotshin kisoista tehtävän tv-tarjonnan voi katsoa suorana Sotshi Areenasta. Ylen Sotshi Areena löytyy kisojen aikana Yle Urheilun nettisivujen lisäksi Yle Areenasta.

Maailmancup Inzell

Pe 07.03.

20.30 – 21.00

YLE TV2

 Pikaluistelun maailmancup

La 08.03.

17.50 – 18.20

YLE TV2

 Pikaluistelun maailmancup

Su 09.03.

16.15 – 16.50

YLE TV2

 Pikaluistelun maailmancup

Sotšin talviolympialaiset käyntiin

Sotšin talviolympialaisten avajaisia vietetään huomenna perjantaina. Pikaluistelun ensimmäinen kilpailu on lauantaina, jolloin kilpaillaan miesten 5000 m. Suomalaiset luistelijat ovat jäällä maanantaina 10.2. (500 m) sekä keskiviikkona 12.2. (1000 m). Olympiajoukkueen pikaluistelijat ovat Pekka Koskela, Mika Poutala sekä Tommi Pulli.

Pikaluistelun olympiaohjelma:

8.2. 13:30 M 5000 metriä Finaali
9.2. 13:30 N 3000 metriä Finaali
10.2. 15:00 M 500 metriä 1. lähtö
10.2. 16:55 M 500 metriä 2. lähtö
11.2. 14:45 N 500 metriä 1. lähtö
11.2. 16:34 N 500 metriä 2. lähtö
12.2. 16:00 M 1000 metriä Finaali
13.2. 16:00 N 1000 metriä Finaali
15.2. 15:30 M 1500 metriä Finaali
16.2. 16:00 N 1500 metriä Finaali
18.2. 15:00 M 10 000 metriä Finaali
19.2. 15:30 N 5000 metriä Finaali
21.2. 15:30 M Joukkuetakaa-ajo Puolivälierät
21.2. 16:23 N Joukkuetakaa-ajo Puolivälierät
21.2. 17:13 M Joukkuetakaa-ajo Välierät
22.2. 15:30 N Joukkuetakaa-ajo Välierät
22.2. 15:51 M Joukkuetakaa-ajo Finaali
22.2. 16:14 N Joukkuetakaa-ajo Finaali

Ajat Suomen aikaa.

Seuraa kisoja mm. Ylen Sotshi-Areenalta.