Uutiset
Arkisto
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005

Nuorten talvilajien kaksivuotiset tuet jaettu

Suomen Olympiakomitean uudistuvan nuoriso-ohjelman ensimmäiset kaksivuotiset tuet on jaettu. Tuen saajien joukossa on myös nuori pikaluistelijalupaus Markus Puolakka.

Nuorten talvilajien kaksivuotiset tuet jaettu

Suomen Olympiakomitean uudistuvan nuoriso-ohjelman ensimmäiset kaksivuotiset tuet on jaettu. Nyt ohjelmaan valitut urheilijat saavat järjestelmän tukea kaudet 2005-2007. Pidennetyn tuen tarkoitus on mahdollistaa entistä paremmin pitkäjänteinen valmentautuminen kohti aikuisiän huippu-urheilua.

Ensimmäisen vuoden jälkeen urheilijat kokoontuvat valmentajineen yhteiselle koulutusleirille entisen valintaleirin sijaan. Kahden vuoden jälkeen arvioidaan kutakin urheilijaa valmennusprosessille asetettujen tavoitteiden pohjalta ja päätetään urheilijan mahdollisesta jatkamisesta joko nuorten ohjelmassa tai siirtämisestä aikuisten tukiohjelmaan.

Tukiohjelmaan kuuluvat urheilijat saavat seuraavat palvelut:

* terveydenhuollon palvelut omalääkärijärjestelmän kautta
* sairauskuluvakuutuksen
* opinnonohjauspalvelut
* lajiliiton kanssa sovittuun leiritykseen 2000-2500 euron tuki kaudelle 2005-2006

Nuorten tukea jaettiin talvilajeille yhteensä 97 500 euroa.

Nuorten ohjelmaan valitut urheilijat

Ampumahiihto
Annu Humalajoki, Saarijärven Pullistus/ Veikko Humalajoki
Jouni Kinnunen, Oulun Hiihtoseura/ Esko Kinnunen
Mervi Markkanen, Konneveden Urheilijat/ Jari Karinkanta
Marko Nieminen, Lahden Hiihtoseura/ Marko Passila
Lasse Tanskanen, Kontiolahden Urheilijat/ Kari Repo

Alppihiihto

Haterma Noora, Hyvinkään Slalomseura/ Patrik Menaldo
Jessica Honkonen, Helsingin Slalom-seura/ Jouni Palander
Rasmus Laine, Espoon Slalom/ –
Sanni Leinonen, Tampereen Slalomseura/ Mika Marila
Jouni Pellinen, Imatran Urheilijat/ –
Markus Sandell, Grankulla IFK/ Mikko Heiskanen

Freestyle
Eemeli Kallas, Jyväskylän Freestyleseura/ –
Kyllönen Harri, Pyhän Slalom seura/ Ilkka Wright
Salonen Janne, Jyväskylän Freestyleseura/ Jari Savolainen

Maastohiihto
Matti Heikkinen, Joutsan Pommi/ Toni Roponen
Matti Kylmälä, Kittilän Urheilijat/ Eero Hietanen
Kalle Lassila, Vetelin Urheilijat/ Aki Pulkkinen
Ville Nousiainen, Kiteen Urheilijat/ Jukka Pätäri
Toni Närväinen, Lieksan Hiihtoseura/ Jorma Kinnunen
Olli-Pekka Tolvanen, Joensuun Kataja/ Seppo Tolvanen
Ville Verkama, Tampereen Yritys/ Markus Vuorenmaa

Mäkihyppy
Janne Happonen, Puijon Hiihtoseura/ Janne Väätäinen
Joonas Ikonen, Puijon Hiihtoseura/ Sami Leskinen
Akseli Kokkonen, Lahden Hiihtoseura/ Kai Lahtinen
Arttu Lappi, Puijon Hiihtoseura/ Ari-Pekka Nikkola
Veli-Matti Lindström, Lahden Hiihtoseura/ Ari Saukko

Yhdistetty
Lauri Asikainen, Kuusamon Eräveikot/ Ari Asikainen
Olli Muotka, Ounasvaaran Hiihtoseura/ Esa Muotka
Janne Ryynänen, Ounasvaaran Hiihtoseura/ –
Ville Tuppurainen, Jyväskylän Hiihtoseura/ Ilkka Jylhänkangas

Pikaluistelu
Markus Puolakka, Helsingin Luistinkiitäjät/ Esa Puolakka

Lumilauta (half-pipe ja/tai Big Air)
Janne Korpi, Vihdin Lumilautailijat/ –
Markus Malin, LMC (Lahti-Messilä Connection) / Pekka Koskela
Peetu Piiroinen, Sputnik Hyvinkää/ Pekka Koskela
Pekka Ruokonen, Mountain Club Ounasvaara/ Pertti Ruokonen
Sami Saarenpää, Kouvola Snowboarders/ Pekka Koskela

Taitoluistelu
Henriikka Hietaniemi, Myllypuron Taitoluisteluklubi/ Tiiu Valgemäe
Laura Lepistö, Espoon Jäätaiturit/ Virpi Horttana
Valtter Virtanen, Jade Club Tuusula/ Liivo Rennik